Studia lekarskie w Bielsku-Białej. W mieście powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

i

Autor: UM Bielsko-Biała

Edukacja

Studia lekarskie w Bielsku-Białej. W mieście powstanie filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest zgoda ministerstwa

W Bielsku-Białej powstaje filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pierwsi studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę już w nadchodzącym roku akademickim 2023/2024. Bielska uczenia rozpoczęła już nabór na pierwszy rok.

Studia lekarskie w Bielsku-Białej zostaną utworzone. Jest zgoda ministerstwa

Minister edukacji i nauki wydał decyzję pozwalającą na utworzenie w Bielsku-Białej studiów magisterskich na kierunku lekarskim. Przypomnijmy, że w mieście będzie działać filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pierwsi studenci kierunku lekarskiego rozpoczną naukę już tej jesieni. 

Bielska uczenia rozpoczęła już nabór na pierwszy rok. Przygotowano 51 miejsc w trybie stacjonarnym, a także 24 w niestacjonarnym. Prof. Edward Wylegała, prorektor śląskiej uczelni medycznej do spraw rozwoju i transferu technologii, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, zapowiedział, że rekrutacja potrwa jeszcze około 2-3 tygodni.

- Mieliśmy 14 kandydatów na jedno miejsce. W Katowicach mieliśmy dziewięciu na jedno miejsce. Cieszymy się bardzo, bo to potwierdza, że było warto. To są ludzie nie tylko z Bielska-Białej i okolicy, ale też z innych rejonów kraju - poinformował PAP prof. Wylęgała.

- Historia dzieje się na naszych oczach. Dążenia nas wszystkich właśnie stały się faktem. Na początku tej kadencji samorządu w mieście nie było ani jednego uniwersytetu, dzisiaj mamy dwie. Cieszy mnie, że zarówno ministerstwo, jak i SUM dostrzegły w naszym mieście wielki potencjał - przyznaje Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej. 

Siedzibą bielskiej filii SUM będzie budynek znajdujący się przy ul. 1 Dywizji Pancernej. Dodajmy, że wydział lekarski w Bielsku-Białej miał pierwotnie się znajdować w budynku przy pl. Marcina Lutra. Tak się ostatecznie jednak nie stanie. 

W środku nie zabraknie dziekanatu, sal seminaryjnych dostosowanych do zajęć, sal ćwiczeniowych oraz laboratoriów. Planowana jest także biblioteka i czytelnia z miejscem odpoczynku. Jak zapowiedzieli przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - wszystkie zajęcia będą odbywać się w Bielsku-Białej. Te praktyczne zaplanowano w bielskich placówkach - Szpitalu Wojewódzkim, Beskidzkim Centrum Onkologii oraz Szpitalu Pediatrycznym.

Miasto przekazało także grunt o wartości ok. 90 milionów złotych pod budowę nowej uczelni. Chodzi o kompleks budynków na pl. Fabrycznym, które zostaną zmodernizowane. Zielone światło do prowadzenia tam inwestycji samorząd Bielska-Białej dał 20 czerwca w trakcie sesji Rady Miejskiej. 

W piątek, 25 sierpnia, w Starostwie Powiatowym odbyła się symboliczna uroczystość przekazania aktu utworzenia w Bielsku-Białej fili SUM. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządu, parlamentu, a także lokalnego samorządu. 

Śląski Uniwersytet Medyczny to jedna z największych uczelni medycznych w naszym kraju. W tej chwili na kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach kształci się około 4,5 tys. studentów.

Czy wiesz z jakiego kraju pochodzą ci wokaliści? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 10
Skąd pochodzi zespół ABBA?