Cztery murale nawiązujące do kultury i tradycji Ziemi Cieszyńskiej gotowe

i

Autor: UM Cieszyn/BO Cieszyn

Sztuka

Strzelba „cieszynka" na kolejnym muralu w Cieszynie. W sumie z budżetu obywatelskiego zrealizowano cztery

2023-11-14 12:23

Czwarty mural zrealizowany w Cieszynie w ramach Budżetu Obywatelskiego możemy już podziwiać na bloku na os. Piastowskim. To...strzelba „cieszynka" - broń myśliwska wytwarzana w mieście od XVI wieku. Jak Wam się podoba? Zobaczcie w naszej galerii wszystkie murale.

Strzelba „cieszynka" widniejąca na ścianie bloku przy ul. Polnej 3 na Osiedlu Piastowskim to ostatni już mural, który właśnie powstał w ramach jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego. 

Dla niewtajemniczonych, „cieszynka" to broń myśliwska wytwarzana w Cieszynie od XVI wieku, która dzięki bogatym zdobieniom (za pomocą intarsji i inkrustacji) jest też dziełem rzemiosła i sztuki.

Przypomnijmy, że w sumie zrealizowano cztery murale. Wcześniej były to trzy:

  • „Strój cieszyński" - bogaty i elegancki wyznacznik tożsamości regionalnej, silnie rozwiniętej wśród mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej - os. Liburnia, ul. Szymanowskiego 3
  • „Filigran cieszyński" - unikalny sposób tworzenia biżuterii ze skręconego, srebrnego drutu, który występuje tylko na Śląsku Cieszyńskim, a znany jest od XVIII wieku - os. Podgórze, ul. Popiołka 2
  • „Po naszymu" - gwara cieszyńska, „cieszyńsko rzecz" - wybór 70 słów z gwary cieszyńskiej - os. Bobrek Wschód, ul. Barteczka 23.

Antysmogowe murale nawiązują do dziedzictwa kulturowego Cieszyna i Ziemi Cieszyńskiej i świadczą wyjątkowym potencjale i tradycji tego miejsca. 

Koszt inwestycji to około 180 tys. zł. 

Zobaczcie ZDJĘCIA murali. To prawdziwe dzieła sztuki!

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Źródło: Strzelba „cieszynka" na kolejnym muralu w Cieszynie. W sumie z budżetu obywatelskiego zrealizowano cztery