Minister w Łodygowicach

i

Autor: Katarzyna Graboń

Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami jeszcze w lutym przyjęta została przez Rząd. O jej szczegółach mówił ostatnio w Łodygowicach sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepe

2021-03-12 15:36

Powodem wizyty na Żywiecczyźnie była inauguracja obchody 25-lecia działalności Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy

- W tej strategii pokazujemy, że osoba niepełnosprawna ma pełne prawo do uczestnictwa we wszystkich aspektach życia - mówił na spotkaniu w Łodygowicach.

- Strategia to osiem priorytetów - wśród nich - niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i opieka socjalna, zdrowie. Te kierowane są bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, kolejne dwa - budowanie świadomości na temat niepełnosprawności oraz koordynacja - kierowane są do osób pełnosprawnych - wyjaśniał minister. Paweł Wdówik zapowiedział także, że system orzekania o niepełnosprawności czeka spora przebudowa.

Powodem wizyty na Żywiecczyźnie była inauguracja obchodów 25-lecia działalności Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, którym od ćwierć wieku kieruje Stanisław Handerek.

- Ja poznałem pana prezesa Handerka rok temu - wspominał minister Wdówik. - To człowiek, dla którego niepełnosprawność stała się atutem w pewnym sensie… Przekuł ten trudny dar od Boga w coś, co przynosi pożytek nie tyle jemu samemu, ile innym ludziom. To jest coś, co chciałbym pokazać, by wszystkie osoby niepełnosprawne, którym się wydaje że życie traci sens - umówcie się na spotkanie z prezesem Stowarzyszenia Eurobeskidy … natychmiast odzyskacie wiarę w sens istnienia - mówił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie, które od lat rozwija i promuje sport osób niepełnosprawnych planuje wybudować własny ośrodek rehabilitacyjny, a także stworzenie pierwszego na śląsku gospodarstwa agroturystycznego całkowicie pozbawionego barier dla niepełnosprawnych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

25 lat działalności Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy - mówi Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik
RCKiK w Rzeszowie apeluje do "ozdrowieńców"