Szybsza diagnostyka zakażeń dzięki nowej aparaturze w bielskim szpitalu
Urządzenie do szybkiej identyfikacji drobnoustrojów wywołujących m.in. sepsę oraz aparat z systemem do badania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki - to sprzęt, który na stałe zagościł już w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej. A to dzięki darowiźnie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wartość sprzętu to ponad 1,4 mln zł.
- Aparatura znacznie przyspieszy diagnostykę sepsy i innych zakażeń. Pomoże również szybciej leczyć hospitalizowanych u nas pacjentów. Bardzo dziękujemy za ten dar – podkreśla mgr Mariola Cichoń, kierownik Pracowni Bakteriologii Szpitala Wojewódzkiego.
Spektometr zmierzy unikatowe białka w...kilkanaście minut
Pierwsze urządzenie to spektrometr mas MALDI BIOTYPER SIRIUS IVD, system firmy Bruker, który identyfikuje drobnoustroje poprzez pomiar unikatowych białek.
Jak podaje kierownik, w stosowanych aktualnie metodach konwencjonalnych i automatycznych czas od wyhodowania drobnoustroju do identyfikacji wynosi od 5 do 48 godzin. Spektrometr skraca ten okres do kilkunastu minut. W przypadku większej ilości próbek wynik znany jest w ciągu godziny.
- Białka te występują w każdym mikroorganiźmie i są jego genetycznym „odciskiem palca”. Ich widma porównywane są ze stale aktualizowaną biblioteką i na tej podstawie drobnoustrój jest identyfikowany do poziomu gatunku – wyjaśnia mgr Mariola Cichoń.
- Szybka identyfikacja drobnoustrojów z materiałów klinicznych do poziomu gatunku jest bardzo istotna w diagnozowaniu sepsy, innych zakażeń oraz w ogniskach epidemicznych. Pozwala to na szybsze zastosowanie ukierunkowanej antybiotykoterapii ratującej życie pacjentów – dodaje.
- Oznaczenie MIC-u rzeczywistego jest bardzo istotne w doborze antybiotyku - twierdzi mgr Mariola Cichoń
Drugie urządzenie pozwala oznaczyć MIC antybiotyku, czyli jego najmniejsze stężenie, które hamuje wzrost drobnoustrojów, odpowiedzialnych za wywołanie sepsy i innych zakażeń np.: dróg moczowych, układu oddechowego czy też ran. - Oznaczenie MIC-u rzeczywistego jest bardzo istotne w doborze antybiotyku, w terapii zakażeń szczepami bakterii, które są oporne na wiele leków – kontynuuje kierownik.
Środki na zakup sprzętu zebrano podczas tegorocznego 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego hasło brzmiało: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych.

i