Spotkanie online w Bibliotece w Lipowej

i

Autor: GBP w Lipowej

"Sowy zimą. Jak je dostrzec?". Spotkanie online z Danielem Urbaniakiem przyjacielem wszlekich pierzastych stworzeń, w szczególności sów

2021-02-03 14:32

W piątek, 5 lutego, o godzinie 18:00, na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, odbędzie się bezpłatne, interaktywne spotkanie przyrodnicze online z Danielem Urbaniakiem pt. "Sowy zimą. Jak je dostrzec?". Organizatorzy wydarzenia zapraszają przed ekrany zarówno dorosłych, jak i młodzież oraz dzieci.

 Daniel Urbaniak od lat troszczy się o ptaki, w szczególności sowy. W Nowym Targu prowadził pogotowie niosące pomoc wszelkim pierzastym stworzeniom. Jego pasja zainspirowała go do stworzenia pierwszego Uszatego Szlaku Turystycznego, czyli miejsca po którym oprowadza wycieczki opowiadając o życiu sów.

Daniela Urbaniaka jest pomysłodawcą „Uszatego Szlak Turystycznego”. Przez kilka lat zajmował się on obserwacją czterech rodzin uszatek zwyczajnych zamieszkujących obszary Boru na Czerwonem, rezerwatu przyrody z listy Ramsar. W 2019 roku w efekcie jego starań oraz we współpracy z gminą Szaflary i Nadleśnictwem Nowy Targ powstał Uszaty Szlak Turystyczny, pierwszy sowi szlak w Polsce. To 4-kilometrowy odcinek biegnący wzdłuż trasy rowerowej obok rezerwatu (Szlaku Rowerowego Wokół Tatr).

W pierwszym etapie prac rowerowy szlak uszaty podzielono na 11 przystanków z tablicami informacyjnymi. Kolejnym stopniem było udostępnienie w internecie multimediów, włącznie z nagraniami odgłosów z lasu. Utworzono stronę internetową (sowywmiescie), na której można zapoznać się z treściami tablic. Jak twierdzi Daniel Urbaniak sowy wraz z poświęconym ich życiu i zwyczajom szlakiem mają olbrzymi potencjał edukacyjny. Latem trasę pokonują tysiące rowerzystów, którzy chętnie korzystają z możliwości postoju i poznania bliżej sympatycznych uszatek.

Rowerowy szlak uszaty to nie jedyna działalność Daniela Urbaniaka. Przyrodnik poświęca wiele czasu na edukowanie mieszkańców w zakresie ochrony przyrody. Wspólnie z podhalańskimi mediami organizował akcję „Co zrobić, gdy znajdziemy pisklę?”, w ramach której przybliżał temat małych ptaków znalezionych w trawie czy na chodniku.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

W Gnieźnie urodziły się pięcioraczki