Sopotnia Wielka dołączyła do międzynarodowej społeczności ciemnego nieba

i

Autor: Pixabay

Ciekawostka

Sopotnia Wielka dołączyła do międzynarodowej społeczności ciemnego nieba. O co chodzi?

2023-11-15 11:43

Sopotnia Wielka w gminie Jeleśnia została ogłoszona przez Dark Sky International w USA pierwszą w Polsce i 10-tą w Europie lokalizacją o statusie Dark Sky Community. Wyróżnia się m.in. walcząc o redukcję zanieczyszczenia sztucznym światłem.

Ogromne wyróżnienie. Sopotnia Wielka ze statusem Dark Sky Community

Dark Sky Community to miasto, gmina lub inna społeczność, która wykazuje się wyjątkowym zaangażowaniem w ochronę nocnego nieba, m.in. poprzez wdrożenie surowych przepisów dotyczących oświetlenia zewnętrznego i edukację w zakresie ochrony ciemnego nieba.

11 listopada światowa organizacja Dark Sky International ogłosiła że Sopotnia Wielka (gm. Jeleśnia, pow. żywiecki) jest pierwszą w Polsce i dziesiątą w Europie lokalizacją ze statusem Dark Sky Community.

Pierwsze działania w Sopotni Wielkiej podjęto jeszcze w latach 90-tych, kiedy to członkowie ówczesnego Klubu Astronomicznego „Polaris” wynegocjowali z lokalnym samorządem systematyczne wygaszanie oświetlenia późną porą nocną, w celu zachowania lepszej jakości ciemnego nieba, m.in. na obszarze, gdzie prowadzi się obserwacje astronomiczne.

Gmina Jeleśnia walczy o zmniejszenie zanieczyszczenia sztucznym światłem

W późniejszych latach wymieniono blisko 200 opraw ulicznych, oświetlenie parkingu przy miejscowym kościele jak również zmodernizowano kilka przydomowych halogenów przez lokalnych mieszkańców. Udało się uzyskać realne efekty redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem.

W 2004 roku zarząd stowarzyszenia POLARIS – OPP z siedzibą w Sopotni Wielkiej uchwalił (jako pierwsza organizacja w kraju) powołanie oficjalnego programu Ciemne Niebo. 

Sopotnia Wielka wyróżnia się pionierskimi działaniami na rzecz ochrony ciemnego nieba, redukcji nadmiernego zanieczyszczenia świetlnego i to właśnie zostało teraz docenione. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Źródło: Sopotnia Wielka dołączyła do międzynarodowej społeczności ciemnego nieba. O co chodzi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE