Akcja GOPR

i

Autor: GOPR

GOPR

Śnieg przysypał Beskidy. GOPR ostrzega turystów przed lawinami

W Beskidach nocą spadło sporo śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna ma grubość 80 cm. Dodatkowo bardzo mocno wieje, a temperatura spadła do -8 st. C. Beskidzki GOPR ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami turystycznymi. Szlaki nie są przetarte.

W Beskidach sypnęło śniegiem, szlaki są nieprzetarte. W sobotni poranek w górach było mroźnie - najchłodniej, minus 8 stopni, na Hali Miziowej - poinformowali goprowcy ze Szczyrku. Odczuwalny był też dość silny wiatr.

„Warunki turystyczne są trudne, a miejscowo nawet bardzo trudne" - ocenili w sobotę beskidzcy goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Wieje silny wiatr. W wyższych partiach gór widoczność była ograniczona nawet do 100 m na Hali Skrzyczeńskiej i 250 m na Klimczoku. Po opadach w nocy szlaki są przysypane, nieprzetarte - podali goprowcy. Jak dodali, w górach leży od 30 cm śniegu na Leskowcu do blisko 80 cm na Hali Miziowej i Markowych Szczawinach.

GOPR ostrzega przed lawinami

Na Babiej Górze obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono tam, gdzie śnieg został przeniesiony przez wiatr i utworzył depozyty. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa.

GOPR podało, iż także w masywie Pilska możliwe są zejścia zsuwów i małych lawin przy bardzo niestabilnej pokrywie śnieżnej w stromych wklęsłych formacjach terenowych, które znajdujących się w kopule szczytowej. Głównie dotyczy to małych kociołków po północnej i południowej stronie grzbietu.

Zamknięta do odwołania jest Akademicka Perć, czyli żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę. To najtrudniejszy szlak w Beskidach; jest jednokierunkowy, podejściowy.

Turyści, którzy pomimo aury wybiorą się na szlak, muszą się odpowiednio przygotować. Należy mieć przy sobie ciepłe ubranie; szczególnie ważne jest obuwie. Niezbędne są raczki. Należy mieć zapas ciepłych płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Z uwagi na zapadający zmrok należy zabrać latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Quiz. 100 pytań z 2023 r. Sprawdź, jak dobrze pamiętasz te wydarzenia

Pytanie 1 z 100
Z początkiem 2023 r., euro wprowadzone zostało w kraju, który dla wielu Polaków jest ulubionym celem wakacyjnych podróży. Który to kraj?
banknoty euro