Śląskie: Upadek branży motoryzacyjnej w Śląskiem? Kolejne spółki sypią się jak domki z kart

i

Autor: Archiwum Śląskie: Upadek branży motoryzacyjnej w Śląskiem? Kolejne spółki sypią się jak domki z kart

Praca

Śląskie: Upadek branży motoryzacyjnej w Śląskiem? Kolejne spółki związane z Fiatem sypią się jak domki z kart

Do końca roku z firmy Magneti Marelli w Bielsku-Białej zwolnionych ma zostać ok. 140 pracowników. Inna spółka chce natomiast zwolnić 55 osób. Powód? Zakończenie produkcji dwóch samochodów w tyskim Fiacie, co ciągnie za sobą w dół inne, współzależne spółki.

Fiat w Tychach porzuca... Fiata, spółki zwalniają

O kolejnych problemach spółek, które są współzależne od Fiata w Tychach, informuje portal bielsko.biala.pl, który informacje o możliwych zwolnieniach otrzymał od pracowników działającej przy ul. Grażyńskiego w Bielsku-Białej firmy Magneti Marelli. z Informacji przez nich przekazanych wynika, że firma planuje zwolnić około 130 pracowników na tzw. amortyzatorach i zawieszeniach. 

Dyrekcja składa propozycje pracownikom o dobrowolnym zwolnieniu z trzymiesięczna odprawą. Działania te są organizowane poza wiedzą związków zawodowych obecnych w zakładzie - cytuje jedną z wiadomości portal bielsko.biala.pl

Redakcja bielskiego portalu skontaktowała się w tej sprawie ze Związkiem Zawodowym Pracowników "Metalowcy". Przewodniczący związku Jacek Duraj powiedział, ze kilka dni temu odbyły się rozmowy z dyrekcją fabryki Magneti Marelli. Do spotkania doszło ponieważ w połowie stycznia pracownicy byli wzywani na spotkania z przełożonymi, na których proponowano im rozwiązanie umów właśnie za porozumieniem stron. 

Pracę straci ok. 1/3 załogi, to wraz z pracownikami umysłowymi i tzw. służbami pośrednimi łącznie ok. 140 osób. Na czas nieokreślony zatrudnionych jest ok. 60 osób, pozostali to pracownicy tymczasowi oraz zatrudniani przez agencję pracy - wyjaśnia Duraj. 

Zwolnienia w bielskiej firmie są efektem planowanego zakończenia produkcji Fiata 500 i Lancii Ypsilon w fabryce Fiata w Tychach.

To nie koniec zwolnień. Likwidowana spółka FCA Powertrain z Bielska-Białej, która wytwarza silniki spalinowe, wykorzystywane w samochodach osobowych porozumiała się już ze związkowcami ze spółek należących do Stellantis w sprawie warunków odejścia wszystkich 468 pracowników. Pierwsza grupa pracowników w liczbie 100-140 osób ma odejść już w marcu. Druga fala odejść planowana jest na czerwiec i będzie ostatnią. Likwidacja FCA Powertrain Polska potrwa do końca roku. 

W efekcie likwidacji FCA Powertrain inna spółka również będzie zwalniać pracowników. Chodzi o bielski zakład BCUBE Poland, który zajmował się logistyką. Stamtąd planowane jest zwolnienie około 55 osób. 

Źródło: Śląskie: Upadek branży motoryzacyjnej w Śląskiem? Kolejne spółki związane z Fiatem sypią się jak domki z kart