Dawid Kubacki i Piotr Żyła

i

Autor: AL BELLO/Getty AFP/East News

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie Wisła 2024: Kubacki i Żyła w konkursie duetów powalczą o zwycięstwo

Piotr Żyła i Dawid Kubacki reprezentować będą Polskę w konkursie duetów w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich Wisła 2024. Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince zaprezentuje się 13 reprezentacji. Początek zawodów o godz. 16.

Skoki narciarskie Wisła 2024

Puchar Świata w skokach narciarskich przenosi się do Wisły. W weekend odbędą się dwa konkursy: jeden konkurs duetów, drugi konkurs indywidualny. Zawody zapowiadają się emocjonująco. Polacy, którzy nie są faworytami, doskonale znają skocznię w Wiśle, chociaż została ona ostatnio nieco zmieniona. Dzięki innej charakterystyce, skoczkowie mogą oddawać znacznie dłuższe skoki, jeśli tylko wykorzystają odpowiednią prędkość na rozbiegu. O to nie będzie łatwo, bo w sobotę i niedzielę zapowiadane są opady śniegu.

Konkurs duetów w skokach narciarskich. Jakie są zasady?

W sobotę w konkursie duetów skoków narciarskich Wisła 2024, zaliczanym do Pucharu Świata, wystartuje 13 par. Zaplanowano aż trzy serie skoków. W drugiej serii zaprezentuje się 12 drużyn, natomiast do trzeciej awansuje osiem. Zawody wygra zespół, który będzie miał najwięcej punktów po sześciu skokach.

Kto wystąpi w konkursie duetów w Wiśle?

Polskę reprezentują Dawid Kubacki i Piotr Żyła. 

Faworytami będą Słoweńcy: Anze Lanisek i Lovro Kos. 

Duże szanse na zwycięstwo będą mieli również Austriacy Manuel Fettner i Jan Hoerl oraz Niemcy Andreas Wellinger i Stephan Leyhe.

Lanisek wygrał piątkowe kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego, a Kos zajął trzecie miejsce. Żyła był 12., natomiast Kubacki 13.

Po pierwszym dniu PolSKI Turnieju prowadzą Słoweńcy, a Polacy plasują się na szóstej pozycji. W drużynowej klasyfikacji cyklu liczą się rezultaty dwóch najlepszych zawodników z każdego kraju osiągnięte w kwalifikacjach i zawodach indywidualnych w Wiśle, Szczyrku i Zakopenem oraz pełne wyniki konkursu drużynowego w Zakopenem i rywalizacji duetów w Wiśle.

Konkurs duetów po raz pierwszy odbył się w sezonie 2022/23. W amerykańskim Lake Placid wygrali Żyła i Kubacki. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wprowadziła tę formułę zawodów, aby w rywalizacji mogły wziąć udział federacje, które nie są w stanie wystawić czterech skoczków w konkursie drużynowym.

QUIZ. Lubisz skoki narciarskie, znasz gwiazdy tego sportu? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym roku Adam Małysz wygrał swój pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata?