Ryszard Gawron

i

Autor: Agata Chmielowska

Ryszard Gawron mistrz miniatur. Dowiedz się jakie genialne prace stworzył emerytowany nauczyciel z Żywca

2021-04-11 16:05

Ryszard Gawron swoje hobby odkrył dopiero na emeryturze. Po wieloletniej pracy pedagogicznej, dla wciąż aktywnego człowieka duża ilość wolnego czasu była sporym wyzwaniem. Dlatego zajął się modelarstwem. Zaczął od modeli z papieru. Gdy złożył ich już ponad 20 jego synowie zdecydowali, że przyszła pora na coś trudniejszego. Podarowali ojcu do składania drewniany model pierwszego parowego żaglowca Terraria.

- Tak mnie to zachwyciło, bo było to tak precyzyjne. Tyle mi to czasu zajęło i cierpliwości. W ten sposób powstał pierwszy żąglowiec. Potem tych żaglowców zrobiłem jeszcze pięć i stwierdziłem, że to jest za proste. Zacząłem szukać nowych inspiracji i na spacerze z żoną i psami przypatrzyłem się karczmie w Jeleśni -opowiada Ryszard Gawron.

-Zaczęło się zbieranie dokumentacji fotograficznej, pomiarów obiektu, a później zaprzyjaźniony stolarz przygotował na wymiar listeweczki, z których krok po kroku powstawała karczma w miniaturze-tłumaczy artysta ( posłuchaj poniżej )

Artysta szukał kolejnych inspiracji do pracy i znalazł je w postaci kaplicy w Kiełbasowie. Tak jak w przypadku karczmy w Jeleśni i ten obiekt został dokładnie obfotografowany i obmierzony. Tym razem do współpracy Ryszard Gawron zaprosił innego artystę, Włodzimierza Dorulę, by ten wykonał miniaturowe płaskorzeźby, które w oryginale znajdują się w kapliczce. Prace nad wykonaniem miniatury trwały trzy miesiące. Wystarczy dodać, że kamienne schody zostały wykonane z małych kamyków, ciętych i szlifowanych tak, by pasowały do projektu.

Przypadek sprawił, że o twórczości Ryszarda Gwrona dowiedział się Mieczysław Krzak dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świnnej i organizator Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mieszkam w Beskidach. Namówił artystę, do wzięcia udziału w konkursie i tym samym miniatury zostały zaprezentowane jury, a później publiczności. W obu przypadkach wzbudziły prawdziwy zachwyt. Ryszard Gawron został laureatem Grand Prix XXVIII edycji konkursu „Mieszkam w Beskidach”.

Dyrektor GOKU w Świnnej obiecuje zorganizowanie wystawy prac artysty. Kiedy to jednak nastąpi jeszcze niewiadomo. Przeszkodą jest obecna sytuacja pandemiczna i obostrzenia sanitarne. Jeśli wszystko wróci do normy miniatury Ryszarda Gawrona będzie można podziwiać osobiście. Teraz zwycięzkie prace możecie oglądać w galerii poniżej.

Artysta planuje wykonanie kolejnych miniatur. Inspiracją do ich tworzenia mają być dwa drewaniane, zabytkowe kościoły: w Gilowicach i Łodygowicach. Oba niedawno przeszły renowacje. Czy równie pięknie będą wyglądały w miniaturze?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

posłuchaj: Ryszard Gawron laureat Grand Prix XXVII konkursu Mieszkam w Beskidach o swoich pracach konkursowych
Niesamowite przygody bociana Henryka. To cud, że doleciał do Polski