Ryszard Gawron

i

Autor: Agata Chmielowska

Ryszard Gawron mistrz miniatur. Dowiedz się jakie genialne prace stworzył emerytowany nauczyciel z Żywca

2021-04-11 16:05

Ryszard Gawron swoje hobby odkrył dopiero na emeryturze. Po wieloletniej pracy pedagogicznej, dla wciąż aktywnego człowieka duża ilość wolnego czasu była sporym wyzwaniem. Dlatego zajął się modelarstwem. Zaczął od modeli z papieru. Gdy złożył ich już ponad 20 jego synowie zdecydowali, że przyszła pora na coś trudniejszego. Podarowali ojcu do składania drewniany model pierwszego parowego żaglowca Terraria.

- Tak mnie to zachwyciło, bo było to tak precyzyjne. Tyle mi to czasu zajęło i cierpliwości. W ten sposób powstał pierwszy żąglowiec. Potem tych żaglowców zrobiłem jeszcze pięć i stwierdziłem, że to jest za proste. Zacząłem szukać nowych inspiracji i na spacerze z żoną i psami przypatrzyłem się karczmie w Jeleśni -opowiada Ryszard Gawron.

-Zaczęło się zbieranie dokumentacji fotograficznej, pomiarów obiektu, a później zaprzyjaźniony stolarz przygotował na wymiar listeweczki, z których krok po kroku powstawała karczma w miniaturze-tłumaczy artysta ( posłuchaj poniżej )

Artysta szukał kolejnych inspiracji do pracy i znalazł je w postaci kaplicy w Kiełbasowie. Tak jak w przypadku karczmy w Jeleśni i ten obiekt został dokładnie obfotografowany i obmierzony. Tym razem do współpracy Ryszard Gawron zaprosił innego artystę, Włodzimierza Dorulę, by ten wykonał miniaturowe płaskorzeźby, które w oryginale znajdują się w kapliczce. Prace nad wykonaniem miniatury trwały trzy miesiące. Wystarczy dodać, że kamienne schody zostały wykonane z małych kamyków, ciętych i szlifowanych tak, by pasowały do projektu.

Przypadek sprawił, że o twórczości Ryszarda Gwrona dowiedział się Mieczysław Krzak dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świnnej i organizator Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Mieszkam w Beskidach. Namówił artystę, do wzięcia udziału w konkursie i tym samym miniatury zostały zaprezentowane jury, a później publiczności. W obu przypadkach wzbudziły prawdziwy zachwyt. Ryszard Gawron został laureatem Grand Prix XXVIII edycji konkursu „Mieszkam w Beskidach”.

Dyrektor GOKU w Świnnej obiecuje zorganizowanie wystawy prac artysty. Kiedy to jednak nastąpi jeszcze niewiadomo. Przeszkodą jest obecna sytuacja pandemiczna i obostrzenia sanitarne. Jeśli wszystko wróci do normy miniatury Ryszarda Gawrona będzie można podziwiać osobiście. Teraz zwycięzkie prace możecie oglądać w galerii poniżej.

Artysta planuje wykonanie kolejnych miniatur. Inspiracją do ich tworzenia mają być dwa drewaniane, zabytkowe kościoły: w Gilowicach i Łodygowicach. Oba niedawno przeszły renowacje. Czy równie pięknie będą wyglądały w miniaturze?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

posłuchaj: Ryszard Gawron laureat Grand Prix XXVII konkursu Mieszkam w Beskidach o swoich pracach konkursowych
Niesamowite przygody bociana Henryka. To cud, że doleciał do Polski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE