Zabytkowa chata w Węgierskiej Górce odzyskała blask

i

Autor: FB OPG Węgierska Górka

Regionalna Chata w Węgierskiej Górce. Niszczejący, zabytkowy budynek staje się powoli centrum lokalnej kultury

2021-05-16 23:00

Dzięki polsko-czeskiemu projektowi Węgierska Górka zyska wyjątkowe miejsce. Niebawem będą mogły być organizowane tam warsztaty

Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka we współpracy z gminą czeską Mosty u Jablunkova realizuje projekt pod nazwą „Regionalna Chata w Węgierskiej Górce miejscem krzewienia lokalnej tradycji i kultury”

Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa Rzeczpospolitej Polskiej za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Ukończone zostały już prace restauratorsko-konserwatorskie chaty w Węgierskiej Górce, która stanowi element bogactwa kulturowego terenu transgranicznego. Ostatnim etapem prac był remont pomieszczeń i adaptacja budynku do celów użytkowych. Teraz będzie można już działać i nareszcie prowadzić tam zajęcia i warsztaty.

Chałupa wykonana jest w konstrukcji drewnianej zrębowej, obiekt jest objęty ochroną konserwatorską i wpisany do Gminnego Rejestru Zabytków. Zrealizowane prace przywróciły obiektowi pełną sprawność użytkową i techniczną z zachowaniem jego walorów zabytkowych i architektonicznych. W ramach polsko-czeskiego projektu planowane jest przeprowadzenie działań tj. trzech spotkań z cyklu "Tajemnice babcinego spichlerza", konferencji podsumowującej oraz wydanie folderu z wybranymi, regionalnymi przepisami kulinarnymi z Polski i Czech.

Nie tylko ruskie ze skwarkami. Pierogi jedzą ludzie na całym świecie.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE