pies ratownik

i

Autor: WPR Żywiec

Ratownicy wodni dziś świętują i przypominają o zbliżającym się pierwszym w Polsce Festiwalu Psów Ratowniczych w Żywcu

2021-06-29 17:24

Dzień 29 czerwca jest Dniem św. Piotra, który jest patronem WOPR-u. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to specjalistyczne stowarzyszenie, działające na terenie Polski od 1962 roku. W roku 1927 Komisja Ratownictwa, działająca przy Polskim Związku Pływackim, z siedzibą w Siemianowicach, dla popularyzacji idei ratownictwa wodnego ustaliła dzień 29 czerwca jako Dzień Ratownika. Z inicjatywy Komisji zorganizowano w Polsce kilka pokazów ratowania tonących w Bydgoszczy i Grudziądzu.

Data nie jest przypadkowa. Tego dnia Kościół katolicki uroczyście obchodzi Dzień Świętego Piotra, który jest patronem m.in. WOPR-u. Święto aktywnie jest obchodzone przez ratowników i osoby sympatyzujące, zaprzyjaźnione, którym idea ratowania ludzi w wodzie nie jest obca. Odbywają się imprezy kameralne, a także festyny, gdzie propaguje się ratownictwo.

Wodne Pogotowie Ratunkowe Oddział Żywiec planuje zorganizować pierwszy w Polsce Festiwal Psów Ratowniczych.

-Jako osoby, którym bliskie są kwestie ratownictwa, edukacji młodzieży oraz dobrobytu czworonogów, postanowiliśmy połączyć te cele oraz nasze dobre chęci i umiejętności, by po raz pierwsz w Polsce zorganizować Festiwal Psów Ratowniczych, ktory odbędzie się w Żywcu- mówi Grzegorz Urbański prezes WPR oddział w Żywcu.

- Z Waszą pomocą mamy możliwość podniesienia świadomości dotyczącej więzi człowieka ze zwierzęciem, ale i nauki umiejętności, które szczególnie w ostatnim czasie okazały się niezbędne. Podczas imprezy chcemy nie tylko przybliżyć niezwykłe umiejętności czworonożnych ratowników wodnych z Polski i zagranicy, zaprezentować psich terapeutów oraz zgłębić nieco temat pierwszej pomocy naszym pupilom, ale także pochylić nad niezwykle ważną kwestią, jaką jest edukacja dzieci i młodzieży w ramach akcji Res4Kids-wyjaśnia Urbański

( posłuchaj poniżej)

Res4Kids to autorski program Wodnego Pogotowia Ratunkowego, który został przygotowany w celu edukacji dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy i dopasowany do zaistniałej sytuacji. Jak ukazał czas pandemii COVID-19, która znacząco wydłużyła już i tak nie najkrótszy czas dojazdu służb ratowniczych, zaistniała potrzeba szerszej edukacji w zakresie udzielania pomocy przed przyjazdem wykwalifikowanych ratowników.

-Życie ludzkie jest bezcenne, a my, z Waszą pomocą, chcemy przekazywać wiedzę, która pozwoli ratować ludzkie istnienia. Nasza impreza odbędzie się 31 lipca na plaży w Moszczance w Żywcu. Na miejscu będzie można poznać psich ratowników wraz z przewodnikami, lekarzy weterynarii, którzy chętnie podzielą się swoją rozległą wiedzą, psich terapeutów, którzy w codziennej pracy odwiedzają przedszkola i domy seniorów. Najmłodsi z pewnością nie będą się nudzić, dzięki animatorom, a starsi będą mogli się zrelaksować jak na wakacyjny weekend przystało.

Nad naszym bezpieczeństwem będzie czuwało Wodne Pogotowie Ratunkowe Oddział Żywiec -mówi szef żywieckich ratowników WPR. By zorganizować imprezę ratownicy założyli zbiórkę pod nazwą: Festiwal psów ratowniczych.

-Jako że wszyscy organizatorzy pracują na zasadach wolontariatu, potrzebujemy Waszego wsparcia, by zapewnić Gościom imprezy jak najlepsze przyjęcie, by impreza obfitowała w atrakcje, a odwiedzający ją wychodzili nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale i sporą dawką przydatnej wiedzy. Wstęp na imprezę jest oczywiście bezpłatny, choć wiedza, którą można zdobyć w czasie jej trwania jest bezcenna. Dołóż swoją cegiełkę do słusznego celu, a potem dołącz do nas podczas najlepszej imprezy tego lata-zapraszają ratownicy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl.

posłuchaj:Grzegorz Urbański WPR oddział Żywiec o I Festiwalu Psów Ratowniczych w Żywcu
Mały kotik we wrocławskim zoo dostał imię Bruno