Grzegorz Olchawski i Audi Quattro S1 wraz zespołem GO+bet Rally Team

i

Autor: Rajd Cieszyńska Barbórka

Motoryzacja

Rajd Cieszyńska Barbórka 2023. Trasa i utrudnienia na drogach w Zamarskach, Lipowcu i Cieszynie

Rajd Cieszyńska Barbórka odbywa się w dniach 17 - 18 listopada na drogach w Zamarskach, Lipowcu i Cieszynie. Organizatorzy poinformowali o trasie rajdu i utrudnieniach w piątek i sobotę, jakie czekają mieszkańców. Znamy już kompletną i ostateczną listę startową 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka 2023.

ORLEN OIL 47. Rajd Cieszyńska Barbórka odbędzie się w dniach 17-18 listopada. Dla wielu zawodników klasyk rozgrywany na południu Województwa Śląskiego jest tradycyjnym zakończeniem sezonu rajdowego. W tym roku w imprezie wezmą udział zawodnicy trzech mistrzowskich cykli – Rajdowych Mistrzostw Południa, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Łącznie na trasach pojawią się aż 104 załogi – 59 startujących w formule rajdu okręgowego oraz 45 startujących w formule SKJS.

Dla zawodników rajdu okręgowego trasa rajdu liczyła będzie 49 kilometrów oesowych, zaś dla zawodników startujących w ramach SKJS będzie to 25 kilometrów oesowych.

Trasa Rajdu Cieszyńska Barbórka 2023

Rajd rozpocznie się oficjalnie w piątek, 17 listopada. Ceremonię startu zaplanowano przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Cieszynie o godz. 18:55 dla SKJS oraz na godzinę 20:25 w przypadku rajdu okręgowego.

Mapa prologu Rajdu Cieszyńska Barbórka

W piątek zawodnicy wystartują do prologu, który poprowadzi uliczkami niedaleko centrum Cieszyna. Na mapie organizatorzy zaznaczyli sposób, w jaki należy się poruszać aby dojść zarówno do strefy startu, jak i do strefy kibica zlokalizowanej na parkingu pod Zamkiem.

Prolog

i

Autor: Rajd Cieszyńska Barbórka

Mapa odcinków specjalnych Rajdu Cieszyńska Barbórka

Właściwa część rajdu to już sobota, 18 listopada. Wtedy to na zawodników czeka sześć wymagających odcinków specjalnych. Załogi będą rywalizowały na próbach w Zamarskach oraz Lipowcu. Druga z tych prób nazwana jest imieniem Zbigniewa Cieślara, jako uhonorowanie tego wspaniałego zawodnika. Dla zawodników rajdu okręgowego trasa rajdu liczyła będzie 49 kilometrów oesowych, zaś dla zawodników startujących w ramach SKJS 25kilometrów oesowych.

Ceremonię mety rajdu przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Cieszynie zaplanowano na godzinę 17:25 dla uczestników Rajdowych Mistrzostw Południa i Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz na godzinę 18:40 dla uczestników Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska.

Rajd Cieszyńska Barbórka OS 1/3/5 Zamarski

OS Zamarski

i

Autor: Rajd Cieszyńska Barbórka

Rajd Cieszyńska Barbórka OS 2/4/6 Zbigniewa Cieślara

OS Zbigniewa Cieślara

i

Autor: Rajd Cieszyńska Barbórka

Kto jest faworytem Rajdu Cieszyńska Barbórka?

Na liście zgłoszeń w rajdzie okręgowym w ramach Rajdowych Mistrzostw Południa oraz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska znalazło się 59 załóg.

W samochodach Skoda Fabia Rally2 evo zobaczymy trzy załogi – Kacper Wróblewski / Jakub Wróbel, Kamil Bolek / Łukasz Jastrzębski oraz wracającego na odcinki specjalne po dłuższej przerwie Wojciecha Chuchałę. Forda Fiestę R5 MKII do Cieszyna przywiozą Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot, zaś Citroena DS3 R5 Marek Temple i Klaudia Temple.

Z numerem 2. do rywalizacji przystąpią Marcin Gluza i Robert Sęk. Za nimi na liście są Piotr Wincencik z Pawłem Piczakiem oraz Kamil Kawalec z Sebastianem Krzyżowskim. Są to trzy załogi, które wciąż mają szanse na zdobycie tytułu w Rajdowych Mistrzostwach Południa.

Kolejne numery to Teodor Kocur z Grzegorzem Mortkiem oraz Łukasz Mrozek z Szymonem Kozakiewiczem. Mistrz pucharu PPC Adrian Michalak wystartuje wraz z Aleksandrą Piekarską z numerem 10.

Walkę o mistrzostwo w klasie Open 4WD w ORLEN OIL 47. Rajdzie Cieszyńska Barbórka stoczą załogi Piotr Żbikowski / Marcin Bieniak oraz Grzegorz Gniadek / Arkadiusz Buczek. W tej samej klasie powalczą m.in. Maciej Gaca z Bartoszem Dąbrową, Paweł Pisz z Jakubem Gerberem oraz Beniamin Korzeniowski z Krzysztofem Pietruszką. Z numerem 23. na trasy wystartują Grzegorz Olchawski i Przemysław Bosek w ich Audi Quattro S1.

Bardzo ciekawie zapowiada się walka w klasach Open wśród załóg w samochodach z napędem na jedną oś. Są tu m.in. Rafał Pochłopień z Bartłomiejem Wątrobą, Maciej Hawro z Patrykiem Kielarem, Jacek Jurecki z Piotrem Jamroziakiem, czy Kajetan Świder z Marcinem Boryckim. Za kierownicę rajdówki powraca Łukasz Sitek, który przemierzał będzie trasy wspólnie z Łukaszem Gwiazdą. W klasie Open 2 powalczą też goście z Czech – Jakub Vlcek z Davidem Matyasem. W klasie A2 wystartuje bohater miejscowych kibiców, Jerzy Tomaszczyk, który wystartuje z Kamilem Dąbrowskim.

Walkę o mistrzostwo w klasie RN3 stoczą duety Damian Boncela / Jacek Wasilewski, Łukasz Godula / Daniel Nowak i Rafał Wyderka / Jacek Spentany.

W formule SKJS w ramach Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska wystartuje 45 załóg. Są tu m.in. Michał Kumiega z Adamem Górką w klasycznym Renault 5 Alpine Turbo. Na liście są również zawodnicy doskonale znani lokalnej rajdowej społeczności, jak chociażby Daniel Dembinny z Patrykiem Siąkałą, Paweł Lipowczan z Grzegorzem Lipowczanem, Krystian Holubek z Pawłem Holubkiem, Krzysztof Szturc z Mariuszem Cymorkiem, Andrzej Szewczyk z Damianem Baronem, czy też niezwykle mocno obsadzona klasa dla Fiatów 126p.