Ptasia grypa w powiecie cieszyńskim. Wojewoda śląski wydaje rozporządzenie dla naszego regionu

i

Autor: Pixabay

Ptasia grypa w powiecie cieszyńskim. Wojewoda śląski wydaje rozporządzenie dla naszego regionu

2023-01-26 14:25

Ogniska ptasiej grypy wykryto w powiecie cieszyńskim. Z tego powodu wojewoda śląski wydał rozporządzenie obowiązujące na terenie powiatu cieszyńskiego, pszczyńskiego i bielskiego i Bielska-Białej. Zgodnie z rozporządzeniem, teren ten został podzielony na trzy obszary: zapowietrzony, zagrożony i zamknięty.

Ptasia grypa w pow. cieszyńskim. Wojewoda wydaje rozporządzenie dla sąsiednich powiatów

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bielsku-Białej poinformował o stwierdzeniu ptasiej grypy w gospodarstwie komercyjnym w gminie Dębowiec. Jak czytamy w rozporządzeniu wojewody śląskiego, zarejestrowane w powiecie cieszyńskim ogniska choroby dotyczą jej wysoce zjadliwej odmianie HPAI.

Aby powstrzymać emisję choroby, tereny w największym stopniu narażone na rozwój choroby podzielono na trzy obszary: zapowietrzony, zagrożony i zamknięty. Rozporządzenie jest aktualne dla powiatów cieszyńskiego, pszczyńskiego, bielskiego oraz samego Bielska-Białej.

W obszarze zapowietrzonym znalazło się kilka miejscowości wchodzących w skład powiatu cieszyńskiego. Kolejne z nich zostały zaliczone do obszaru zagrożonego, do którego przypisano również miejscowości z gminy Jasienice w powiecie bielskim oraz część miejscowości z gmin Pawłowice i Goczałkowice-Zdrój w powiecie Pszczyńskim.

Do obszaru zamkniętego przypisano z kolei Bielsko-Białą, oraz te miejscowości z powiatu bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego, które nie znalazły się w obszarze zapowietrzonym i zamkniętym. Dokładną rozpiskę znajdziecie tutaj.

Co w praktyce oznacza podział na obszary?

W wydanym przez wojewodę rozporządzeniu znajdują się zalecenia i nakazy, do których powinni dostosować się właściciele drobiu. Na wszystkich trzech obszarach wyznaczono inne procedury. Z ich dokładnym brzmieniem możecie zapoznać się w udostępnionym wyżej dokumencie. Największe restrykcje ogłoszono na obszarze zapowietrzonym. Z kolei na obszarze zamkniętym właściciele drobiu są póki co zobowiązani wyłącznie do utrzymywania w swoich zwierząt w odosobnieniu i maksymalnego ograniczenia ich kontaktu z dzikim ptactwem i innymi ptakami hodowlanymi.

Ogłoszone przez wojewodę śląskiego rozporządzenie obowiązuje do 17 lutego.