pszczółki na etacie

i

Autor: UM Żywiec

Pszczółki na etacie ? W żywieckim Parku Habsburgów powstała Pasieka Miejska.

2021-07-09 13:20

Pasieka miejska powstała z inicjatywy ks. Tomasza Chamery. Nowe ule stanęły tuż obok Stajni Miejskiej i Mini Zoo. Powstanie Pasieki Miejskiej w estetycznej formie, wraz z otaczającą ją wokół alejek parku ścieżką edukacyjną, ma na celu budzenie świadomości Żywczan oraz Gości Parku o roli pszczół, owadów zapylających i roślin miododajnych w naszym codziennym życiu.

 Ścieżka edukacyjna, na którą składają się tablice informujące o życiu pszczół: matce pszczelej zwaną królową, pszczole robotnicy i trutniu oraz o produktach pszczelich: miodzie, propolisie, mleczku pszczelim oraz pyłku pszczelim pozwoli mieszkańcom i gościom parku "zaglądnąć do ula" poznając sposób funkcjonowania życia pszczelej rodziny.

Obecnie pasiekę stanowi 8 uli (rodzin pszczelich), docelowo w sierpniu będzie ich 20.

Miejskie Pasieki, to cywilizacyjny standard wielu światowych i europejskich miast troszczących się o ekologię i bioróżnorodność, jak np. Londyn, Berlin czy choćby najbliższa naszym sercom Warszawa. Żywiec równa więc w budzeniu troski o środowisko do światowych liderów. To mały krok dla Żywieckiego Parku Habsburgów, lecz to również wielki krok dla troski o bioróżnorodność naszego miasta.Miejska Pasieka w Żywcu jest także dopełnieniem oferty edukacyjnej Stajni Miejskiej Mini Zoo, która od dłuższego czasu wyrasta na centrum edukacji ekologicznej promieniujące na całą Żywiecczyznę.

Odwiedzajacy park proszeni są o stosowanie się do tablic ostrzegawczych oraz o obserwowanie pasieki ze ścieżki edukacyjnej. Pszczoła jest pożytecznym stworzeniem, które żądli tylko w obronie swego życia, dlatego by nie prowokować nieprzyjemnych wydarzeń nie należy podchodzić do Pasieki, zwłaszcza gdy widzimy tam pszczelarza wykonującego prace pasieczne-informują gospodarze obiektu.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Lewandowski grał z kibicami w piłkę na ulicy