pogrzeb wicestarosty bielskiego Grzegorza Szetyńskiego

i

Autor: Starostwo Bielsko Biała

Pośmiertnie odznaczony. W Kozach odbył się pogrzeb wicestarosty bielskiego Grzegorza Szetyńskiego. Żegnała Go rodzina, przyjaciele i współpracownicy.

2021-04-07 14:12

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony pośmiertnie wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński. Wyróżnienie za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazał na ręce małżonki zmarłego wiceminister Stanisław Szwed. W Kozach odbył się pogrzeb samorządowca. Żegnała go rodzina, parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Kóz i innych miejscowości powiatu bielskiego. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie wszyscy mogli osobiście wziąć udział w pożegnaniu, uroczystość była transmitowana on-line.  

„Informacja o śmierci Grzegorza dotknęła nas wszystkich. Zadawaliśmy sobie pytanie- dlaczego Bóg powołał go tak wcześnie? Mógł jeszcze tyle dokonać, tyle dobra uczynić. To tajemnica Boga. (…) Chociaż odszedł, to jednak pozostał w tym czym działał, w tym co po sobie zostawił”- usłyszeliśmy w homilii.

„Śpieszymy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”- Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej przypomniał słowa ks. Jana Twardowskiego. Polityk wspominał ostatnie spotkanie z Grzegorzem Szetyńskim. „Parę tygodni temu rozmawialiśmy się o tym, co najbardziej kochał i lubił w swojej pracy- o tym jak skutecznie pomagać ludziom najsłabszym, niepełnosprawnym. Nigdy nie odmawiał pomocy i myślę, że tak go zapamiętamy”- mówił Stanisław Szwed.

W imieniu samorządowców i działaczy z powiatu bielskiego żegnał zmarłego starosta Andrzej Płonka. „Wirus dosięgnął i nas, zaraziliśmy się w tym samym czasie, kto wie czy nie z tego samego źródła. Odszedłeś, a mnie pozostało Cię żegnać. Ty już wiesz, dlaczego tak musi być. Nam pozostała wiara i ufność woli Bożej”- mówił starosta Płonka. Samorządowcy współpracowali ze sobą od 15 lat w bielskim starostwie. „Twój gabinet zawsze był pełen ludzi, których przyciągałeś swoją aurą jak magnes. Zawsze uśmiechnięty, radosny, jakby trudności, których było wiele, nie istniały”- Andrzej Płonka podkreślał, że wicestarosta Szetyński był zwolennikiem „upartego” dialogu. ( posłuchaj poniżej)

Za współpracę zmarłemu dziękował także przedstawiciel Kręgu Zdrowa Ziemia. 

Grzegorz Szetyński, mieszkaniec Kóz był radnym czterech kadencji Rady Powiatu w Bielsku-Białej. Krótko po wyborach w 2006 r. radni wybrali go na członka Zarządu, a od 2010 r. pełnił nieprzerwanie funkcję wicestarosty. Przez lata podlegały mu wydziały: gospodarki mieniem, budownictwa oraz ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa, a jego oczkiem w głowie była pomoc społeczna. Doprowadził do utworzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czechowicach-Dziedzicach i Kozach oraz rozbudowy warsztatów przy Bielskim Centrum Psychiatrii – Olszówka. To dzięki jego zaangażowaniu podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Wilkowicach mają coraz lepsze warunki. Dbał też o mieszkańców czechowickiego domu dziecka. Wicestarosta działał charytatywnie. Współpracował ze stowarzyszeniami i grupami parafialnymi na rzecz osób dotkniętych ubóstwem, niepełnosprawnością, czy ciężką chorobą. Współpracował z PCK, Caritasem i klubami Honorowych Dawców Krwi, był przewodniczącym Rady Krajowej Stowarzyszenia Charytatywnego im. Ojca Pio. Samorządowiec działał także na rzecz rolnictwa ekologicznego, organizował konferencje popularno-naukowe, był inicjatorem powstania Podbeskidzkiego Centrum Mikroorganizmów w Kaniowie.

Wicestarosta Grzegorz Szetyński zmarł 22 marca, w wieku 61 lat.

posłuchaj : Andrzej Płonka Starosta Bielski wspomina wicestarostę Grzegorza Szetyńskiego
Pogrzeb zamordowanego 10 latka w Kozłowie