Pomysł zrodził się dlatego, że zostałam mamą. Już przygotowując się do macierzyństwa wyszukiwałam sobie w książkach, w archiwach, w starych nagraniach , a także podczas wywiadów, które prowadziłam, różne kołysanki, różne bajki, boje, gawędy i budowałam sobie taką bazę dla mojego dzieciątka. I jak już się tego sporo nazbierało, to stwierdziłam, że fajnie byłoby tego nauczyć, ponieważ jest to tematyka żywiecka . Nie jest zbyt rozwinięta, więc warto by było poświęić jej więcej uwagi - mówi Brygida Sordyl, autorka projektu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Posiady kołysankowo–bajkowe „Do kołyski”, to nie tylko nauka zapomnianych pieśni czy opowiadania gawęd ale także, i przede wszystkim, proces kształtowania się relacji matka dziecko – co więcej – to możliwość śpiewu grupowego, który pozwala na budowanie silnych więzi, rozwijanie empatii oraz umiejętności współpracy z innymi.
Podczas spotkań warsztatowych uczestnicy poznają pieśni kołysankowe, dziecięce, matczyne i sieroce, jak również zabawy, wyliczanki i klaskanki dziecięce. Każdorazowo opowiadają sobie legendy, bojki i gawędy Beskidzkie, a także dyskutują na różne tematy około dziecięce. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Kolejne spotkanie warsztatowe w Sopkach Stopki zaplanowano na 17 października.
Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.