Do kołyski

i

Autor: Agata Chmielowska

Posiady kołysankowo-bajkowe "Do kołyski"-śpiewające warsztaty dla mam i ich pociech

2020-10-04 16:42

Już po raz kolejny w Sopkach Stopki w Cięcinie odbyły się posiady kołysankowo–bajkowe „Do kołyski”. W klimatycznej Starej Chałupie spotkały się zarówno mamy i ich pociechy jak i przyszłe mamy . Nie zabrakło śpiewu, smakołyków a przede wszystkim wspaniałej atmosfery powrotu do tradycji. Całość wydarzenia poprowadziła Brygida Sordyl – śpiewaczka ludowa, etnomuzykolog, skrzypaczka, altowiolistka, zwolenniczka i propagatorka powrotu do wykonywania pieśni w tradycyjnej manierze górali żywieckich.

Pomysł zrodził się dlatego, że zostałam mamą. Już przygotowując się do macierzyństwa wyszukiwałam sobie w książkach, w archiwach, w starych nagraniach , a także podczas wywiadów, które prowadziłam, różne kołysanki, różne bajki, boje, gawędy i budowałam sobie taką bazę dla mojego dzieciątka. I jak już się tego sporo nazbierało, to stwierdziłam, że fajnie byłoby tego nauczyć, ponieważ jest to tematyka żywiecka . Nie jest zbyt rozwinięta, więc warto by było poświęić jej więcej uwagi - mówi Brygida Sordyl, autorka projektu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Posiady kołysankowo–bajkowe „Do kołyski”, to nie tylko nauka zapomnianych pieśni czy opowiadania gawęd ale także, i przede wszystkim, proces kształtowania się relacji matka dziecko – co więcej – to możliwość śpiewu grupowego, który pozwala na budowanie silnych więzi, rozwijanie empatii oraz umiejętności współpracy z innymi.

Podczas spotkań warsztatowych uczestnicy poznają pieśni kołysankowe, dziecięce, matczyne i sieroce, jak również zabawy, wyliczanki i klaskanki dziecięce. Każdorazowo opowiadają sobie legendy, bojki i gawędy Beskidzkie, a także dyskutują na różne tematy około dziecięce. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Kolejne spotkanie warsztatowe w Sopkach Stopki zaplanowano na 17 października.

Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Posłuchaj Brygida Sordyl o projekcie "Do kołyski"
Brygida Sordyl-wyliczanki, bojki ,gawędy na warsztatach w Sopkach Stopki
Nowy pawilon dla bezdomnych psów w Krakowie