Maria Koterbska uhonorowana w Bielsku-Białej
Maria Koterbska urodziła się w Bielsku-Białej, tutaj żyła i tu została pochowana. Dlatego władzom miasta od dawna zależało, by uhonorować wielką "królową Swingu". W tym roku nadarzyła się idealna okazja, bowiem 13 lipca minęła setna rocznica jej urodzin. Właśnie dlatego uroczyste odsłonięcie pomnika Koterbskiej zaplanowano na sobotnie popołudnie.
Miejsce też wybrano nieprzypadkowo. Figura stanęła przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, gdzie artystka zadebiutowała, a później często występowała, tańczyła i grała w różnych sztukach. W samo południe pod placówką zebrał się całkiem spory tłum mieszkańców. Honory czynili prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz Lidia Sztwiertnia, pomysłodawczyni i autorka pomnika. W uroczystości wziął też udział syn artystki Roman Frankl, który konsultował projekt na każdym jego etapie.
Gdy czarny materiał opadł, oczom zebranych ukazała się naturalnej wielkości figura Marii Koterbskiej, upozowana tak, jakby dopiero co wyszła z teatru. Ubrana w obcisłą suknię wieczorową z opadającymi rękawami i dołem rozłożonym na ziemi niczym odwrócony kielich kwiatu, posągowa wersja piosenkarki prezentuje się majestatycznie. W rękach trzyma bukiet róż, a na twarzy na delikatny uśmiech, jakby właśnie dziękowała widzom za oklaski.
Młodzież w Bielsku-Białej wie, kto to była Maria Koterbska, ale młodzi w Polsce tego nie wiedzą, nie wiedzą też kto to był Czesław Niemen czy Ewa Demarczyk. I zaczęłam myśleć, co zrobić, żeby ta postać nadal żyła. Przeczytałam chyba wszystkie teksty piosenek Marii Koterbskiej i doszłam do wniosku, że jest tam bardzo wiele przedmiotów. Postanowiłam umieścić je w tej rzeźbie. Zaprojektowałam długą suknię, której dół jest takim fryzem z przedmiotami z piosenek - jest tam więc karuzela, tramwaj, rydz, piłka, żaglówka, serce - jest tego mnóstwo. I za ileś lat będzie można zrobić konkurs dla młodych ludzi, gdzieś przypomnieć, znajdować pretekst, żeby o pani Marii mówić i pamiętać jak za życia - wyjaśniła podczas uroczystości autorka pomnika Lidia Sztwiertnia.
W galerii poniżej można zobaczyć zdjęcia z uroczystego odsłonięcia pomnika Marii Koterbskiej pod Teatrem Polskim w Bielsku-Białej.
Internauci rozczarowani pomnikiem Koterbskiej. "Nie widzę podobieństwa"
Odsłonięcie pomnika zostało nagrodzone gromkimi brawami ze strony mieszkańców. Zadowolony z efektów był syn Marii Koterbskiej oraz przedstawiciele miasta. Niestety, internauci już nie byli tak zachwyceni.
Ich zdaniem posągowa wersja artystki jest do niej niepodobna. A mówiąc dosadniej: wokalistka w rzeczywistości była o wiele piękniejsza.
To, że powstał pomnik Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej to wspaniały pomysł, piosenkarka bardzo na niego zasłużyła. Ale podobieństwo do piosenkarki według mnie marne, gdyby nie to, że wszyscy wiemy kogo pomnik przedstawia, to ciężko się domyślić, że to Maria Koterbska - napisała jedna z mieszkanek pod postem na oficjalnym profilu miasta.
Zawtórowała jej kolejna: - Popieram. Szkoda, bo teraz już za późno. Zupełnie nie przypomina artystki, nie tylko w twarzy, ale figury i stylu.
Zlecenie poszło, kasa poszła, a czy podobna to nieistotny szczegół. Też mi się nie podoba szczególnie twarz - napisał bielszczanin. - Dlaczego ją tak oszpecili!? Nawet nie można spojrzeć w jej wesołe, uśmiechnięte oczy - dodała inna mieszkanka.
Negatywne komentarze są jednak w mniejszości. Większość komentujących cieszy się z upamiętnienia artystki, a niektórzy oceniają pomnik pozytywnie.
Koncert w setną rocznicę urodzin Marii Koterbskiej - "Królowej Swingu"
Tego samego dnia wieczorem na scenie ustawionej na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej odbył się koncert "Królowa Swingu". Dla publiczności wystąpili m.in. Roman Frankl, Maja Golec, Iwona Loranc, Katarzyna Polewany, Alicja Majewska, Włodzimierz Korc i Czesław Majewski.
Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia w naszej galerii.