Polka ze Śląska Cieszyńskiego została biskupem. Wyjątkowa uroczystość odbyła się w Wielkiej Brytanii

i

Autor: Youtube/St. Andrew's with Castle Gate URC, X/bp Jerzy Samiec

Religia

Polka ze Śląska Cieszyńskiego została biskupem. Wyjątkowa uroczystość odbyła się w Wielkiej Brytanii. To historyczna chwila

Ksiądz Paulina Hławiczka-Trotman, która pochodzi ze Śląska Cieszyńskiego, została oficjalnie biskupem Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Uroczystość odbyła się w kościele luterańskim w Nottingham.

Polka została biskupem. Pochodzi z Ustronia

Ks. Paulina Hławiczka-Trotman została 20 stycznia 2024 roku konsekrowana na biskupa Kościoła luterańskiego w Wielkiej Brytanii. To pierwsza Polka (która pochodzi, notabene, z Ustronia) w historii, którą wybrano na luterańskiego biskupa. 

W uroczystości, która miała miejsce w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham, wzięli udział m.in. polscy duchowni, chociażby biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec. – Historyczna, podniosła i wspaniała uroczystość w Nottigham – napisał w mediach społecznościowych. Świadkiem tej niezwykłej chwili był także biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. 

Nabożeństwo konsekracji odprawił ustępujący biskup, ks. Tor B Jørgensen. 

– Jesteśmy podekscytowani faktem, że biskup Paulina została wybrana na biskupa LCiGB. Jej międzynarodowe pochodzenie doskonale pasuje do naszego Kościoła, ponieważ pochodzimy z tak wielu miejsc. Jest również dobrze znana Kościołowi anglikańskiemu i ma głębokie powiązania z programem duszpasterskim Uniwersytetu w Nottingham. Jesteśmy bardzo wdzięczni za posługę biskupa Tora w ciągu ostatnich kilku lat i nie możemy się doczekać, aż biskup Paulina poprowadzi LCiGB na przyszłej drodze – powiedział Jeffrey Trinklein, przewodniczący LCiGB (Lutheran Church in Great Britain). 

Paulina ilustruje historię naszego kościoła. Wywodzi się z tradycji wschodnioeuropejskiej mniejszości luterańskiej. Wykazała się odwagą i uczciwością, podążając za swoim powołaniem do bycia wyświęconą, choć w jej własnym kościele nie było to jeszcze możliwe. [...] Dzięki swojemu doświadczeniu będzie ważnym głosem nie tylko w naszym Kościele, ale także w międzynarodowym kontekście luterańskim – dodał z kolei ks. Tor B Jørgensen. 

Jest aktywnie koncertującą śpiewaczką 

Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została wyświęcona w Anglii w 2014 roku. W Polsce nie było to wówczas możliwe - to zmieniło się dopiero w 2022 roku.

W ramach ciekawostki można także dodać, że ks. Hławiczka jest aktywnie koncertującą śpiewaczką. Prywatnie to żona pastora Arlingtona Trotmana, duchownego Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii. 

Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 roku, o czym informowaliśmy na naszych łamach, została wybrana, podczas sesji nadzwyczajnej Synodu Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii, na kolejnego biskupa.