Pobiegną dla tych, o których historia zpomniała

i

Autor: FB Stowarzyszenie Dzieci Serc

Pobiegną tropem wilczym. Po raz piąty w Żywcu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2021-09-07 17:12

Pobiegną już piąty raz by uczcić pamięć tych, o których historia zapomniała. Już 19 września w żywieckim parku odbędzie się Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Choć bieg pierwotnie miał odbyć się pierwszego marca - ze względu na pandemię - termin przeniesiono, a ostatecznie wybrano. - Bieg główny ma dystans 1963 metry i przypominać ma datę zamordowania ostatniego z wyklętych - Józefa Franczaka pseudonim „Laluś” - wyjaśnia Jadwiga Klimonda organizatorka żywieckiej odsłony wydarzenia.

- To właśnie tę osobę będziemy przypominać, ale organizator główny czyli Fundacja Wolność i Demokracja - postanowił uczcić w tym roku także wszystkie kobiety - sanitariuszki, które działały w Armii Krajowej i były żołnierzami wyklętymi. My chcemy przypomnieć postać Danuty Siedzikówny „Inki” - dodaje.

Dlatego też uczestnicy pobiegną w koszulkach właśnie z jej wizerunkiem. Organizatorzy przewidzieli także dystanse dla najmłodszych - w tym bieg dla przedszkolaków.

- Choć oczywiście nie zabraknie sportowej rywalizacji i nagród - nie to jest najważniejsze. Wydarzenie ma charakter integracyjny - dodaje Jadwiga Klimonda. - Każdy ma szansę pokonać te 1963 metry... Można przejść, można pokonać na wózku inwalidzkim czy z pomocą kul. Chodzi o symbol i o pamięć... Najważniejsze, że znowu możemy być razem - zaznacza nasza rozmówczyni.

Bieg główny wystartuje w samo południe. Po sportowych zmaganiach - jak co roku - na wszystkich czekać będzie grochówka wprost z żołnierskiego kotła. Są jeszcze wolne pakiety startowe.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Pobiegną tropem historii...
Super Raport 07.09 (Goście: Michał Woś - wiceminister sprawiedliwości, SP oraz Tomasz Trela - Lewica) Sedno Sprawy: Andrzej Halicki