Przedszkolaki z Wieprza- program świąteczny

i

Autor: Agata Chmielowska

Po angielsku, po polsku i....po góralsku. Przedszkolaki z Wieprza przygotowały specjalny program świąteczny

2022-12-12 15:57

Po angielsku, po polsku i....po góralsku. Przedszkolaki z Wieprza przygotowały specjalny program świąteczny, który będą mogli zobaczyć ich rówieśnicy w całym kraju. Kolędy, pastorałki i góralskie powinszowania zaprezentowano w ramach programu Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak ( galeria )

 -Przedszkole Małego Księcia w Wieprzu już drugi rok uczestniczy w naszym programie dwujęzyczności. Bywam tu, widzę jakie są tu piękne tradyje. Jeźdże po Polsce, ponieważ w 40 miastach w kraju jest realizowany nasz program i wiem, że nauczyciele bardzo chcą poznać jakie są tradycje świąteczne w innych regionach- mówi Aneta Zwolińska prezes Fundacji Dwujęzyczny Przedszkolak.

-Zdecydowaliśmy się na ten region, jako pierwszy. Macie bardzo dużo fajnych, oryginalnych tradycji świątecznych i chcieliśmy to pokazać nauczycielom i dzieciom, bo to projekt realizowany w przedszkolach w całej Polsce-dodaje Zwolińska ( posłuchaj poniżej )

-Przygotwanie występu łatwe nie było, bo dzieciaki uczyły się nie tylko kolęd po polsku i angielsku, ale również w gwarze. Ja pracuje z dziećmi od 27 lat i dzisiaj gwara dla dzieci to język obcy -mówi Jadwiga Jurasz kierownik regionalnego Zespołu Grojcowianie.

-Ja się śmieje, że nie raz dzieci lepiej czytają i mówią po anieglsku niż gwarą. Pomagając przy przygotowaniu tego występu jako konsultat, podpowiedziałam co możemy zaprezentować. Pomysł jest znakomity, bardzo się ucieszyłam, że to Żywiecczyzna poszła na pierwszy ogień, bo tu u nas te tradycje wciąż są bardzo żywe- dodaje Jadwiga Jurasz ( posłuchaj poniżej )(wideo)

Świąteczny program przedszkolaków z Wieprza ich rówieśnicy z placówek w calym kraju będą mogli zobaczyć za pomocą specjalnej platformy internetowej. W przyszłym roku świąteczne występy mają przygotować przedszkolaki z lubelszczyzny. 

Dwujęzyczne przedszkole - projekt w placówce w Wieprzu
posłuchaj : Aneta Zwolińska o prograie dwujęzycznego przedszkolaka w Wieprzu
posłuchaj: Jadwiga Jurasz o nauce gwary