Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej

i

Autor: Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

Inwestycja

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej otwarty po gruntownej modernizacji. Przebudowa trwała 20 miesięcy

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej został w końcu otwarty dla mieszkańców. Przeszedł on konkretną modernizację. Teraz to przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych.

Bielsko Biała: pl. Wojska Polskiego jest już otwarty dla mieszkańców

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej został zrewitalizowane. Uroczyste jego otwarcie po modernizacji nastąpiło we wtorek, 29 sierpnia. Mieszkańcy Bielska długo na to czekali. Inwestycja trwała 20 miesięcy, ale w końcu dobiegła końca. Dzięki temu na tzw. pierwszym rynku powstał wielofunkcyjny plac miejski. Zmienił on swoje przeznaczenie. Przypomnijmy, że przed przebudową pełnił funkcję parkingu. 

- Zaplanowana na początku tej kadencji modernizacja placu Wojska Polskiego szybko stała się trochę marzeniem. Bo najpierw zaatakowała pandemia, a później wybuchła wojna na Ukrainie. Jednak dzięki wytrwałości wielu ludzi, dzięki radnym, którzy uchwalili pieniądze na modernizację, i dzięki pomocy rządowej w wysokości ponad 4 milionów złotych udało się wszystko zrealizować - przyznaje Jarosław Klimaszewski, prezydent miasta. 

Inwestycję w imieniu miasta prowadził Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Efekt jest następujący - na placu miejskim pojawiła się fontanna, zamontowano zewnętrzny fortepian, nie zapomniano także o roślinności. Nasadzono przede wszystkim siedmiometrowe klony odmiany Autumn Blaze, które zostały wyhodowane w Holandii. 

Na placu i ul. Cyniarskiej posadzono również inne gatunki drzew m.in. dęby szypułkowe, jabłonie czy tulipanowce amerykańskie. Są też krzewy, kwiaty oraz trawy ozdobne.

- Ta przestrzeń ma stać się sercem naszych spotkań, rekreacji oraz wydarzeń kulturalnych i artystycznych - dodaje Wojciech Waluś, dyrektor bielskiego MZD. 

Prezydent Klimaszewski podkreśla również, że modernizacja placu jest ściśle związana z procesem ożywiania ul. 11 Listopada i w ogóle tej części miasta. Mają tu być organizowane koncerty oraz różnego rodzaju wydarzenia. 

Już wiadomo, że 1 września na nowym placu zagra zespół Boney M., a dzień później - Agnieszka Chylińska.

Realizowane w dwóch etapach prace obejmujące pl. Wojska Polskiego i ul. Cyniarską kosztowały łącznie ok. 22 mln zł.

Quiz. Najpopularniejsze zabytki Polski. Czy wiesz, gdzie się znajdują?

Pytanie 1 z 8
Gdzie znajduje się ten zabytek?
Warszawa