Piotr Krzyżowski na Mount Evereście - jako drugi Polak w historii wszedł bez butli z tlenem

i

Autor: Piotr Krzyżowski/FB

Sport

Piotr Krzyżowski na Mount Evereście! To historyczne wydarzenie w świecie himalaizmu

2024-05-23 14:38

Dokonał absolutnie czegoś wielkiego! Jako drugi Polak w historii stanął na Mount Evereście (8849 m n.p.m.) bez korzystania z butli z tlenem. Do tego w zaledwie dwa dni po wejściu w tym samym stylu na Lhotse (8516 m n.p.m.). Piotr Krzyżowski z Bielska-Białej jest w drodze do bazy.

Piotr Krzyżowski jako drugi Polak w historii zdobył Mount Everest bez butli z tlenem

Piotr Krzyżowski z Bielska-Białej 23 maja stanął na Mount Evereście (8849 m n.p.m.), najwyższym szczycie na świecie. I to dwa dni po wejściu na Lhotse o wysokości 8516 m n.p.m., czwarty co do wysokości szczyt Ziemi, górę trudną ze względu na umiejętności techniczne, które trzeba na niej mieć, ale też na kapryśną pogodę. 

Zdobył Lhotse i Mount Everest bez użycia tlenu z butli, bez pomocy Szerpów i podczas jednego wyjścia górskiego - bez schodzenia między zdobyciem szczytów do EBC” - czytamy w relacji w mediach społecznościowych Piotra.

Piotr jest drugim Polakiem, który zdobył Mount Everest bez korzystania z tlenu z butli (pierwszym był Marcin Miotk w 2005 roku) i jednym z kilku himalaistów w historii, któremu udało się wejścia na oba szczyty w jednym sezonie i bez zejścia do bazy. 

Dwa piekielnie trudne szczyty w trzy dni. Najpierw Piotr wszedł na Lhotse

Na Lhotse Piotr rozpoczął wspinaczkę 21 maja o godzinie 6 rano z obozu czwartego. Po prawie dziewięciu godzinach stanął na szczycie, a następnie rozpoczął zejście w kierunku obozu czwartego. Wyczerpany do granic ze względu na stromiznę kuluaru miał tylko chwilę na odpoczynek. 

22 maja ruszył w stronę Przełęczy Południowej (ok. 7900 m). Po uzupełnieniu płynów i jedzenia w nocy zaczął wspinać się na Mount Everest. Na szczyt dotarł po ponad 14 godzinach. 

Siedem ośmiotysięczników, cztery szczyty Śnieżnej Pantery, w tym pierwsze, polskie, zimowe wejście

Piotr Krzyżowski zdobył dotąd siedem ośmiotysięczników. Wcześniej, przed Lhotse i Mount Everestem, stanął na szczytach K2, Broad Peak, Gaszerbrum I i II oraz na Nanga Parbat.

Wszedł również na cztery szczyty Śnieżnej Pantery, w tym ma na swoim koncie pierwsze polskie zimowe wejście na siedmiotysięcznik Chan Tengri (7010 m n.p.m.), które zrealizował wspólnie z partnerem Mariuszem Hatalą. 

Bieżące informacje znajdziecie na kanałach Piotra na Facebooku: https://www.facebook.com/pkexpedi i na Instagramie: https://www.instagram.com/pk_expedi?igsh=MXM1Nm9ydTc5ZzlyYw%3D%3D.