Nie wsiadaj na rower po alkoholu

i

Autor: pixabay

Piłeś - nie jedź... również rowerem

2022-06-10 17:20

Nie brakuje osób wsiadających na rower po „piwku”. To realne zagrożenie na drodze

Ceny paliwa, ale i pogoda - sprzyjają rowerowym wyprawom, niestety nie każdy - wsiadając na rower pamięta, że obowiązują go konkretne przepisy ruchu drogowego. - Rowerzyści powinni być podwójnie ostrożni - ponieważ są oni niechronionymi uczestnikami ruchu na drodze - przypomina aspirant sztabowy Mirosława Piątek z żywieckiej komendy policji.

- W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego - nic ich nie chroni - nie mają pasów bezpieczeństwa, nie mają poduszki powietrznej... dla rowerzystów konsekwencje takich zdarzeń bywają często bardzo poważne, a czasem, niestety tragiczne.

Policja przypomina także, że przed jazdą rowerem nie powinniśmy spożywać alkoholu - nietrzeźwy rowerzysta stwarza poważne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu. A taka jazda może sporo kosztować...

- Od stycznia zaszły zmiany w taryfikatorze. Wprowadziły one między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu rowerem po użyciu alkoholu, oraz pod wpływem alkoholu. W przypadku poruszania się rowerem po użyciu alkoholu rowerzysta zapłaci tysiąc złotych, natomiast w przypadku gdy kierowca ma powyżej pół promila, wtedy zapłaci 2,5 tysiąca złotych - wyjaśnia policjantka.

Niestety, wciąż nie brakuje osób, które lekceważą przepisy i nie wahają się, by wsiąść na rower po przysłowiowym „piwku”. Tylko od stycznia żywiecka drogówka zatrzymała aż 63 nietrzeźwych rowerzystów i 7 osób jadących „po spożyciu”.

Piłeś - nie jedź... również rowerem
Nie zajmuj miejsca tym, którzy go potrzebują