Skoki narciarskie nie tylko w górach
Skoki narciarskie nieodłącznie kojarzą się z górami. Nie ma w tym nic dziwnego - góry stanowią naturalne podłoże pod budowę skoczni narciarskich. Z tego względu centra szkoleniowe powstają w górskich miejscowościach. Młodzi skoczkowie trenują m.in. w Wiśle i Szczyrku, które mogą się pochwalić znakomitą infrastrukturą.
Związek skoków z górami powoduje, że mieszkańcy północnej Polski rzadko wybierają karierę skoczka narciarskiego. Polski Związek Narciarski chce to zmienić. "Akademia Lotnika" ma zachęcić dzieci i młodzież do spróbowania swoich sił w skokach narciarskich, niezależnie od miejsca zamieszkania. W ramach programu po całej Polsce jeździć będzie mobilna skocznia narciarska, z której będą mogli skorzystać chętni.
W ten sposób chcemy zachęcić młodzież do tego sportu. Przy tym wszystkim będą różnego rodzaju gry i zabawy. Chcemy przede wszystkim pokazać, że skoki narciarskie to nie tylko skocznia, ale też praca poza nią (...) To będzie coś nowego, bo skoki narciarskie do tej pory nie wychodziły tak do dzieci i młodzieży. Moglibyśmy budować małe skocznie w wielu miastach na zasadzie Orlików, ale to byłoby trudne zderzenie z rzeczywistością. W takich miejscach potrzebna byłaby odpowiednia kadra trenerska. W tym projekcie to my przyjeżdżamy już z gotową infrastrukturą i szkoleniowcami. Jeśli komuś się spodoba, to może wówczas zdecyduje się na naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego - mówi Adam Małysz w rozmowie z "Interia Sport".
Skocznia w Wiśle przeszła naprawę
"Akademia Lotnika" w Bielsku-Białej. Program wydarzenia
"Akademię Lotnika" wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki, przyznając projektowi 1,5 mln zł dofinansowania. W tym roku mobilna skocznia pojawi się w sześciu miastach, ale projekt będzie kontynuowany w roku następnym. Pierwszym miastem na liście jest Bielsko-Biała.
Mobilna skocznia narciarska stanie przed Galerią Sfera w środę 30 października. Uczestnicy akcji będą mieli do wykonania 7 ćwiczeń w 4 różnych strefach. Strefy zostały podzielone na etapy skoku narciarskiego - to pozycja dojazdowa, odbicie, lot i lądowanie. Dopiero po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń uczestnik będzie mógł przejść na mobilną skocznię.
Program wydarzenia:
- I grupa – 10:00-10:45 ćwiczenia w strefach / 10:45-11:30 skocznia
- II grupa – 10:45-11:30 ćwiczenia w strefach / 11:30-12:15 skocznia
- III grupa – 11:30-12:15 ćwiczenia w strefach / 12:15-13 skocznia
- 13:00-13:30 przerwa
- IV grupa – 13:30-14:15 ćwiczenia w strefach / 14:15-15:00 skocznia
- V grupa – 14:15-15:00 ćwiczenia w strefach / 15:00-15:45 skocznia
- VI grupa – 15:00-15:45 ćwiczenia w strefach / 15:45-16:30 skocznia
Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy plastron, dyplom, medal, mini kombinezon i breloczek na klucze. Dzieci dostaną też i legitymację lotnika, w której będą zbierać pieczątki za wykonanie poszczególnych ćwiczeń.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się wcześniej zapisać. Zapisy odbywają się poprzez kontakt mailowy z potwierdzeniem chęci udziału w projekcie. Termin zgłoszeń upływa 21 października.
Zainteresowane szkoły prosimy o wysłanie nazwy szkoły oraz dane osoby kontaktowej (np.: nauczyciel WF imię i nazwisko, nr telefonu) na adres mailowy: [email protected]. W wiadomości zwrotnej Szkoły otrzymają do wypełnienia formularz zgłoszeniowy oraz zostanie przyporządkowana godzina udziału w Akademii Lotnika - informuje Polski Związek Narciarski na stronie powiatu bielskiego.
Polecany artykuł:
Mobilna skocznia narciarska będzie jeździć po Polsce. Lista miast
Harmonogram eventów z mobilną skocznią narciarską:
- 30.10.24 - Bielsko Biała
- 7.11.24 - Wrocław
- 10.11.24 - Szczecin
- 16.11.24 - Warszawa
- 7.12.24 - Wisła
- 18.12.24 - Kraków