Pierwsza Polka na świecie została właśnie wybrana biskupem. Pochodzi z Ustronia

i

Autor: Facebook/The Lutheran Church in Great Britain

Wiadomości

Pierwsza Polka na świecie została właśnie wybrana biskupem. Pochodzi z Ustronia

Ksiądz Paulina Hławiczka-Trotman, która pochodzi z Ustronia, została wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. To pierwsza Polka na świecie, która stała się luterańską biskupką - informuje portal ekumenizm.pl.

Pierwsza Polka wybrana na biskupkę jest z Ustronia 

W sobotę, 23 września, ks. Paulina Hławiczka została wybrana biskupem Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii. Portal ekumenizm.pl informuje, że jest to pierwsza Polka na świecie, która została luterańskim biskupem, a także pierwsza polska kobieta będąca biskupem protestanckim w ogóle.

Polskiej biskupce pogratulował, w mediach społecznościowych, Luterański Kościół w Wielkiej Brytanii (LCiGB).

Gratulujemy ks. Paulinie Hławiczce-Trotman wyboru na kolejnego biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii w trakcie dzisiejszego synodu! Życzymy jej Bożego prowadzenia i wszystkiego najlepszego w sprawowaniu tej ważnej roli - możemy przeczytać we wspomnianym komunikacie. 

Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman pochodzi z Ustronia. To absolwentka Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została wyświęcona w Anglii w 2014 roku. W Polsce nie było to wówczas możliwe - to zmieniło się dopiero w 2022 roku. 

W ramach ciekawostki można także dodać, że ks. Hławiczka jest aktywnie koncertującą śpiewaczką. Prywatnie to żona pastora Arlingtona Trotmana, duchownego Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii.