To już piąta odsłona programu grantowego realizowanego na Żywiecczyźnie przez Żywiec Zdrój S.A. Do tej pory dzięki grantom LIS mieszkańcy trzech gmin: Jeleśnia, Węgierska Górka i Radziechowy-Wieprz zrealizowali prawie 60 projektów, z czego 12 w tym roku. Ostatnie efekty projektów, to m.in. mural w Jeleśni, organizacja festiwalu im. Józefa Maślanki na Hali Boraczej, czy też budowa ścieżki sensorycznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Cięcinie. Z kolei w gminie Radziechowy-Wieprz, dzięki grantom udało się zrewitalizować kolejną część łęgów nad Sołą, oraz urządzić dwie pracownie edukacyjne: stację meteo oraz akwarium biotopowe. Teraz czas na kolejne śmiałe projekty, które dzięki grantom doczekają się realizacji.

i
Większe granty, większe możliwości
Pula grantów, która zostanie rozdzielona na trzy gminy biorące udział w programie, podobnie jak przed rokiem wynosi 120 tys. zł. Zmienia się natomiast wysokość grantów. - Ważną informacją, która z pewnością ucieszy grantobiorców, jest maksymalna kwota grantu, która w tym roku wynosi aż 20 tys. zł. Teraz więc mieszkańcy mogą realizować swoje pomysły z jeszcze większym rozmachem. – podkreśla Monika Wieczorek, Koordynator ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Firmie Żywiec Zdrój S.A. – Nie oznacza to oczywiście, że pomysły z niższymi budżetami nie będą realizowane. Mniejsze projekty są również mile widziane.

i

i
Kto może otrzymać grant
O grant mogą ubiegać się organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, szkoły, instytucje kultury, a nawet osoby fizyczne. W tym ostatnim przypadku konieczne jest założenie nieformalnej grupy działania i pozyskanie partnera w postaci instytucji lub organizacji pozarządowej. Projekty muszą służyć dobru wspólnemu, nie mogą mieć charakteru komercyjnego i muszą być realizowane w jednej z trzech gmin objętych konkursem: Jeleśnia, Radziechowy-Wieprz lub Węgierska Górka. Podobnie jak przed rokiem, muszą dotyczyć jednej z czterech kategorii konkursowych:
- W zgodzie z naturą
- Powrót do źródeł
- Dbajmy o zdrowie
- Świadome bezpieczeństwo.
Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej programu www.lis-zywiec-zdroj.pl w zakładce NOWA EDYCJA. Tam znajdują się również wszystkie dokumenty potrzebne do tego, aby aplikować. Będzie również okazja spotkać się z organizatorami programu osobiście. W styczniu we wszystkich trzech gminach odbędą się spotkania informacyjne, podczas których dowiecie się, jak napisać wniosek i jak realizować projekty. Zapraszamy również na profil facebookowy grantów: Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój | Facebook
- Obserwujcie nas zatem, odwiedzajcie i aplikujcie! Czekamy! – Mówi Monika Wieczorek z Żywiec Zdrój.

i