Nowe metody oszustów - tym razem ... węgiel

i

Autor: KWP Katowice

Oszustwa na węgiel. Policja prezentuje 7 zasad, jak nie dać się oszukać

2022-09-29 8:03

Oszustwa na węgiel - to kolejny rodzaj przekrętów, jakie stosują przestępcy chcący się wzbogacić naszym kosztem. Sprzyja im rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla. Jak działa oszustwo "na węgiel"? Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Z pomocą przychodzi Komenda Województwa Policji w Katowicach, która przygotowała 7 zasad, dzięki którym unikniemy oszustwa na węgiel.

- Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów - przestrzegają policjanci. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas swoimi atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem.

Oszustwa na węgiel w większości opierają się na jednym schemacie

Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczenie eko-groszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym, czasie – tym sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania zaliczki na wskazane konto.

Phishing wykorzystywany przez oszustów węglowych

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału. - Phishing, bo o nim tutaj mowa jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych - wyjaśniają mundurowi.

W Zawierciu węgiel okazał się pomalowanymi na czarno kamieniami!

Oszuści bywają również bardziej zuchwali. Mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel w atrakcyjnej cenie od internetowego sprzedawcy. Na początku wszystko wyglądało dobrze - towar został dostarczony i wyładowany nawet przed czasem, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety późniejszy opad deszczu pokazał, że przywieziony tak szybko węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie. Łatwo się domyślić, że gdyby "opał" trafił do pieca, mógłby go solidnie uszkodzić.

Jak nie dać się oszukać? 7 zasad od katowickiej policji

Przestrzegamy przed „okazjami” przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy „w ciemno”.

Poniżej 7 zasad przygotowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, których przestrzenie pozwoli zminimalizować ryzyko zakupu trefnego węgla.

Nowe metody oszustów - tym razem ... węgiel

i

Autor: KWP Katowice
Hity poprawiające nastrój jesienią. Dzięki nim twój dzień stanie się lepszy!