Thermos rozwiązaniem dla Żywca

i

Autor: UM Żywiec

Odnawialne źródła energii, gazyfikacja i rozbudowa sieci ciepłowniczej - to pomysły, które mają pomagać miastom na południu Polski w walce ze smogiem

2021-01-27 13:02

Teraz i miasto Żywiec - dzięki współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii - przystąpiło do nowego programu pod nazwą - Thermos - dzięki któremu samorząd zyska nowe narzędzia do walki o poprawę środowiska

- Dzięki temu programowi zostaną stworzone nowe technologie i oprogramowania do modelowania systemów energetycznych, które umożliwią samorządom i agencjom - lepsze i szybsze działań w planowaniu i rozbudowie lokalnych systemów grzewczych - wyjaśnia Mariusz Hujdus z Urzędu Miejskiego w Żywcu. W Europie kilka miast ma już taki system - to między innymi Londyn czy Berlin. W Polsce - dysponuje nim Warszawa.

- Cieszymy się, że to właśnie Żywiec stał się pierwszym z mniejszych miast, które będą realizować i testować ten program - przyznaje rzecznik. - Ten program dostarcza rozwiązania dla pracowników Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej EKOTERM w Żywcu, które pozwolą im projektować sieci - także pod względem emisyjności i ekonomii. Dzięki tym narzędziom, będziemy wiedzieć, gdzie rozbudowa sieci jest opłacalna, a gdzie należałoby szukać rozwiązań alternatywnych, jak odnawialne źródła energii.

Już wcześniej miasto współpracowało z Krajową Agencja Poszanowania Energii - między innymi tworząc antysmogową mapę drogową dla Żywca, która wskazuje jakie kroki należy podjąć, by pozbyć się smogu w perspektywie 2030 roku.

Nowe narzędzia dla miasta - mówi MAriusz Hujdus - rzecznik UM w Żywcu
WOŚP 2021 - najciekawsze aukcje gwiazd