- Internetowe spotkania połączone z oglądaniem nieba w realu, we własnym ogrodzie – to odpowiedź na pandemię, która znacząco utrudniła działania prowadzone przez członków stowarzyszenia – tłumaczy jego prezes – Piotr Nawalkowski. -Już na początku pandemii wiedzieliśmy, że będziemy musieli nieco zmodyfikować nasze działania. Zdawaliśmy sobie też sprawę z faktu, że internet pełen jest prezentacji, relacji z obserwacji itp. Chodziło o to, by mieć łączność internetową, ale równocześnie odejść od komputera i samemu obserwować zjawiska na niebie – wyjaśnia Piotr Nawalkowski.
Na początku wykorzystali więc teleskopy, którymi sami obserwują niebo, później dzięki jednej z dotacji kupili kolejne i wypożyczają je początkującym miłośnikom astronomii. Co istotne, teleskopy wypożyczane są bezpłatnie.
- W praktyce wygląda to tak, że mając już sprzęt, a dodatkowo łącząc się internetowo – możemy wspólnie z uczestnikami – na żywo obserwować konkretne zjawiska na niebie – tłumaczy Patryk Bończyk, który ma już za sobą prowadzenie niejednej takiej sesji obserwacyjnej. - Warto zaznaczyć, że każdy uczestnik naszych meetingów może liczyć na nasze wsparcie nie tylko techniczne, ale i merytoryczne – zaznacza. - Gdyby tego nie było – nie różnilibyśmy się od firm, w których można komercyjnie wynająć sobie teleskop – dodaje.- Gdyby ktoś chciał wypożyczyć teleskop powinien jak najszybciej skontaktować się ze Stowarzyszeniem Polaris OPP, ponieważ ilość sprzętu jest ograniczona – zaznacza Julia Nawalkowska. - Warto zgłosić się i wziąć udział w tegorocznych wiosenno-letnich obserwacjach, ponieważ ten sezon na niebie zapowiada się bardzo interesująco – wyjaśnia Julia Nawalkowska, koordynatorka programu.
W kwietniu - koniunkcja Księżyca z Marsem, będą też świetne warunki do obserwacji Merkury, Księżyc i Saturn spotkają się w maju, zaś czerwiec przyniesie częściowe zaćmienie Słońca.
Gdyby jednak pogoda uniemożliwiła nam obserwacje – nie będziecie się z nami nudzić – będą goście – pasjonaci i naukowcy. Spróbujemy między innymi stworzyć piec słoneczny – dodaje z uśmiechem.
Dzięki aktywności członków stowarzyszenia i przychylności władz gminy Sopotnia Wielka niedługo będzie mogła się pochwalić szóstym w Europie tytułem – International Dark Sky Community, który potwierdzi że w tym miejscu panuje dobry klimat dla ochrony unikalnego obszaru ciemnego nieba.
Stowarzyszenie Polaris jest organizacją pożytku publicznego, dlatego możecie wesprzeć działania miłośników ciemnego nieba przekazując swój 1% podatku.