Trzy dziewice konsekrowane w diecezji bielsko-żywieckiej

i

Autor: pixabay/Diecezja Bielsko-Żywiecka ks. ks. Piotr Bączek

Kościół

Nowe dziewice konsekrowane poślubiły Jezusa. Ślubowały czystość na całe życie

W Konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu odbył się szósty w historii obrzęd konsekracji dziewic. Dotychczas 15 kobiet z okolic Podbeskidzia zostało konsekrowanymi dziewicami.

8 grudnia, w uroczystość Niepokolanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w konkatedrze w Żywcu doszło do niezwykłego zdarzenia. Trzy kobiety z okolic Podbeskidzia wzięły udział w obrzędzie konsekracji dziewic.

Kandydatki odnowiły postanowienie życia w czystości w służbie Kościołowi. Po modlitwie dziewice otrzymały z rąk biskupa symbole: obrączkę na znak zaślubin z Chrystusem oraz brewiarz, który jest narzędziem osobistego uświęcenia przez modlitwę.

Czystość to najwyższy przejaw miłości. To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo. Czystość to prymat miłości, troski i wierności wobec tego, co cielesne. Czystość jako wartość nie jest chroniona przez nakazy i zakazy, ale przez miłość, dlatego poza miłością czystość staje się niezrozumiała i niemożliwa; zamiast radości i szczęścia rodzi się poczucie przygnębienia i frustracji - mówił podczas homilii biskup Greger podczas homilii.

Jak dowiemy się ze strony internetowej diecezji bielsko-żywieckiej, trzy nowe dziewice konsekrowane to Agnieszka Bieniek z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce, Kamila Falińska z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy i Aneta Kaczmarek z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej.

Ile w Polsce żyje dziewic? Jak żyją dziewice konsekrowane? 

Był to szósty obrzęd konsekracji dziewic w historii diecezji bielsko-żywieckiej. Pierwsza konsekracja odbyła się w 8 kwietnia 2013 roku, w dniu Zwiastowania Pańskiego. Dotąd 15 kobiet z okolic Podbeskidzia decydowało się wytrwać w dziewictwie w służbie Kościołowi.

Pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce odbyła się ponad ćwierć wieku temu. Według danych kościoła z kwietnia 2023 w Polsce żyło łącznie 403 konsekrowanych dziewic. Od tego czasu ich liczba wzrosła o co najmniej cztery. W listopadzie jedna zasiliła grono dziewic w Archidiecezji Katowickiej, a teraz kolejne trzy wzięły udział w obrzędzie w diecezji bielsko-żywieckiej.

Najwięcej dziewic dziewic znajduje się w diecezjach:

  • Krakowskiej - 57
  • Warszawskiej - 36
  • Gdańskiej - 29

Najmniej dziewic znajduje się natomiast w diecezjach:

  • Drohiczyńskiej, sosnowieckiej, gnieźnieńskiej, zamojsko-lubaczowskiej - 1
  • Bydgoskiej, legnickiej, włocławskiej, siedleckiej - po 2
  • Świdnickiej, radomskiej, łowickiej - po 3

Dziewice konsekrowane nie żyją w zakonie, same pracują na swoje utrzymanie i dbają o czas na modlitwę. Zwykle zostają nimi kobiety młode, aktywne zawodowo, które chcą poświęcić swoje życie Bogu.