spotkanie autorskie  z Pawłem Pieniążkiem

i

Autor: Gminna Biblioteka Lipowa

Niezwykłe spotkanie autorskie online z Pawłem Pieniążkiem w Bibliotece w Lipowej. Autor bezpośrednio z Afganistanu opowie o najnowszej książce „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”

2020-11-02 12:14

W piątek, 6 listopada, o godz. 18 na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w Lipowej! Dlaczego wyjątkowe? Ponieważ pierwszy raz będziemy się łączyć z Afganistanem! Właśnie tam po raz kolejny wybrał się nasz gość dziennikarz, reporter Paweł Pieniążek. Porozmawiamy m.in. o jego najnowszej książce „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”.

W marcu 2019 roku, po odbiciu z rąk dżihadystów ich ostatniej enklawy, miejscowości Al‑Baghuz Faukani na wschodzie kraju, Syryjskie Siły Demokratyczne ogłosiły koniec kalifatu. Przez osiem lat wojny Syryjczycy oglądali coraz to nowe mundury – wojsk syryjskich, kurdyjskich, antyrządowych bojówek, dżihadystów, zagranicznych armii. Bratobójcza wojna domowa przerodziła się w wojnę zastępczą, prowadzoną przez największe potęgi w regionie i na świecie.

Państwo Islamskie, które jeszcze kilka lat temu wydawało się niepokonane, zeszło do podziemia. Nie oznacza to jednak, że zostało pokonane. Wciąż stanowi zagrożenie, odpowiada za zamachy i działania dywersyjne, sieje destabilizację i chaos.Jednak teraz to Rosja, Iran, Turcja czy Stany Zjednoczone decydują o przyszłości Syrii. Dominację zagranicznych wojsk widać doskonale na przykładzie lotnictwa, to ono w znacznej mierze zadecydowało o klęsce antyrządowej rebelii, pokonaniu Państwa Islamskiego czy zajęciu regionu Efrîn, który Kurdowie utracili na rzecz Turcji. Same naloty nie wystarczą, by zwyciężać w bitwach, ale dają ogromną przewagę. Prowadzą jednak do ogromnych zniszczeń i strat wśród ludności cywilnej. Lata toczącej się wojny dotknęły niemal każdą syryjską rodzinę. Młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni stracili zdrowie, pochowali bliskich, a ich domy obróciły się w pył. Trudno im zapomnieć o przelanej krwi.

Paweł Pieniążek, doświadczony dziennikarz i korespondent wojenny, rzetelnie opisuje rozczarowanie „syryjską wiosną”. Pokazuje, jak szybko można skruszyć stabilność codzienności i jak trudno jest podnieść się po latach wojny i prześladowań.

Paweł Pieniążek - dziennikarz, reporter. Relacjonował ukraińską rewolucję, wojnę na Donbasie, kryzys uchodźczy i walkę irackich Kurdów z tzw. Państwem Islamskim. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor książek „Pozdrowienia z Noworosji” (2015), „Wojna, która nas zmieniła” (2017) i „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” (2019). Dwukrotnie nominowany do nagrody MediaTory (Laureat 2019r), a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy”. Stypendysta Poynter Fellowship in Journalism na Yale University. Publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku", "Polityce" i "Wprost".

Powiesił faszystowski transparent w kościele