Będzie łatwiej

i

Autor: pixabay

Niepełnosprawnym w powiecie będzie łatwiej. Udało się pozbyć części barier architektonicznych

2021-09-17 9:54

Żywiecki PCPR w ramach programu Wyrównywanie Różnic Między Regionami na przełomie roku 2020/2021 pozyskał z PFRON-u ponad 617 tysięcy złotych na likwidację barier architektonicznych. Wciąż jest jednak sporo do zrobienia

- Część projektów mamy już zrealizowaną i trwają ich rozliczenia - wyjaśnia Monika Cebrat - kierowniczka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu.

- Udało się przystosować budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gilowicach - tam powstała winda. Gmina Gilowice otrzymała też dofinansowanie do zakupu specjalnego autobusu do przewozu osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W Łodygowicach dzięki wsparciu PFRON-u wykonano platformę schodową przy urzędzie gminy, a w przebudowanym urzędzie gminy w Węgierskiej Górce - również mogła pojawić się winda. Dodatkowo, fundacja Per Corda, która prowadzi w Radziechowach Środowiskowy Dom Samopomocy - również otrzymała środki na zakup samochodu - wylicza nasza rozmówczyni.

- Chcemy zlikwidować możliwie jak najwięcej barier architektonicznych w urzędach administracji publicznej - bo w tym obszarze jest wciąż najwięcej do zrobienia - przyznaje Monika Cebrat. - Przed nami jednak kolejne projekty na które jest już dofinansowanie - przyznaje kierowniczka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu.

- Przystosowany zostanie urząd gminy w Milówce - tam zainstalowana zostanie pochylnia i zmodernizowana zostanie także toaleta, natomiast gmina Świnna kupi samochód do przewodu osób niepełnosprawnych. Kolejnym projektem, który będziemy realizować, a o który zabiegaliśmy od dobrych kilku lat to budowa windy wewnętrznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu - podsumowuje.

Te inwestycje mają być wykonane do końca tego roku. Na ten cel zapewnione zostało już ponad 276 tysięcy złotych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Udało się wyeliminować część barier w dostępności - mówi Monika Cebrat - kierowniczka PCPR w Żywcu
zapowiedź 19. Biegu po Nowe Życie (18 września)
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE