Będzie łatwiej

i

Autor: pixabay

Niepełnosprawnym w powiecie będzie łatwiej. Udało się pozbyć części barier architektonicznych

2021-09-17 9:54

Żywiecki PCPR w ramach programu Wyrównywanie Różnic Między Regionami na przełomie roku 2020/2021 pozyskał z PFRON-u ponad 617 tysięcy złotych na likwidację barier architektonicznych. Wciąż jest jednak sporo do zrobienia

- Część projektów mamy już zrealizowaną i trwają ich rozliczenia - wyjaśnia Monika Cebrat - kierowniczka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu.

- Udało się przystosować budynek Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gilowicach - tam powstała winda. Gmina Gilowice otrzymała też dofinansowanie do zakupu specjalnego autobusu do przewozu osób poruszających się na wózku inwalidzkim. W Łodygowicach dzięki wsparciu PFRON-u wykonano platformę schodową przy urzędzie gminy, a w przebudowanym urzędzie gminy w Węgierskiej Górce - również mogła pojawić się winda. Dodatkowo, fundacja Per Corda, która prowadzi w Radziechowach Środowiskowy Dom Samopomocy - również otrzymała środki na zakup samochodu - wylicza nasza rozmówczyni.

- Chcemy zlikwidować możliwie jak najwięcej barier architektonicznych w urzędach administracji publicznej - bo w tym obszarze jest wciąż najwięcej do zrobienia - przyznaje Monika Cebrat. - Przed nami jednak kolejne projekty na które jest już dofinansowanie - przyznaje kierowniczka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żywcu.

- Przystosowany zostanie urząd gminy w Milówce - tam zainstalowana zostanie pochylnia i zmodernizowana zostanie także toaleta, natomiast gmina Świnna kupi samochód do przewodu osób niepełnosprawnych. Kolejnym projektem, który będziemy realizować, a o który zabiegaliśmy od dobrych kilku lat to budowa windy wewnętrznej w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu - podsumowuje.

Te inwestycje mają być wykonane do końca tego roku. Na ten cel zapewnione zostało już ponad 276 tysięcy złotych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Udało się wyeliminować część barier w dostępności - mówi Monika Cebrat - kierowniczka PCPR w Żywcu
zapowiedź 19. Biegu po Nowe Życie (18 września)