Niecodzienny sposób wyboru wójta. Mieszkańcy Wilkowic przekreślili jedynego kandydata

i

Autor: UG Wilkowice FB

Wiadomości

Niecodzienny sposób wyboru wójta. Mieszkańcy Wilkowic przekreślili jedynego kandydata

2024-05-15 15:53

Gmina Wilkowice w Beskidzie Śląskim w miniony wtorek wybrała nowego wójta. Co ciekawe, nie został on wybrany w "tradycyjny" sposób przy urnach. Mieszkańcy nie chcieli na to stanowisko jedynego startującego w wyborach kandydata, którym był dotychczasowy wójt. Innych chętnych nie było.

W gminie Wilkowice mieszkańcy nie wybrali jedynego kandydata na wójta

W poprzedniej kadencji funkcję wójta gminy Wilkowice pełnił Janusz Zemanek. Wydawałoby się, że druga kadencja w jego przypadku jest pewna, ponieważ był jedynym startującym w wyborach kandydatem. Wszystko zmieniło się jednak dzień przed wyborami. 26 marca dotychczasowy wójt zaprosił mieszkańców na debatę poświęconą projektowi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Jak informuje TVN24, w ostatniej chwili trzeba było zmienić miejsce, w którym miało odbyć się spotkanie. Poruszany temat wzbudził większe zainteresowanie mieszkańców niż przypuszczano i nie zmieścili się oni do urzędu. Co skłoniło mieszkańców do tak licznego przybycia? Podczas debaty poruszano temat budowy apartamentowców na obszarze nazywanym Kępą Bystrzańską. Jest to 12-hektarowy teren zieleni, który służył jako miejsce spacerów. Dodatkowo Janusz Zemanek okazał się być właścicielem jednej z działek, która zgodnie z projektem stadium miała zostać przekształcona na budowlaną, co znacznie podniosłoby jej wartość. Jak się okazało, mieszkańcy nie chcieli apartamentowców, a debata przebiegła bardzo burzliwie.

Jedyny kandydat na wójta bez poparcia mieszkańców

Były wójt próbował wycofać się z pomysłu budowy nowych apartamentowców, o czym poinformował w mediach społecznościowych. Nie przyniosło to jednak oczekiwanych rezultatów, ponieważ podczas wyborów, mimo że był jedynym kandydatem na wójta, uzyskał niecałe 40% głosów. Przypomnijmy, nawet jeśli w wyborach na wójta startuje tylko jeden kandydat, musi on uzyskać ponad połowę głosów, aby móc pełnić tę funkcję. Tak samo jest w przypadku kandydatów na burmistrzów i prezydentów miast.

Na całą Polskę zdarzył się tylko jeden przypadek gminy, w której mieszkańcy nie wybrali jedynego kandydata. Było to właśnie w Wilkowicach. W takich sytuacjach wójta wybierają radni. Oznacza to, że Janusz Zemanek wciąż jeszcze miał szansę na drugą kadencję. Mieszkańcy zapowiedzieli jednak, że będą protestować jeśli znów zgłosi swoją kandydaturę. Zemanek ostatecznie zrezygnował.

Wilkowice mają nowego wójta

We wtorek 14 maja radni Wilkowic na nowego wójta jednomyślnie wybrali Macieja Mrówkę, który od dwóch lat pełnił funkcję zastępcy wójta. 41-letni mieszkaniec Bielsko-Białej od 17 lat związany jest z gminą Wilkowice.

Jak informuje TVN24, nowy wójt zapowiedział, że nie zgadza się na budowę apartamentowców na Kępie Bystrzańskiej.