Prace poszukiwawcze

i

Autor: PAP/ D, Delmanowicz

Wiadomości

Na Podbeskidziu będą prowadzone prace poszukiwawcze. Przeprowadzi je IPN

2024-03-07 20:08

Co najmniej jedne prace poszukiwawcze w 2024 roku zostaną przeprowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej na Podbeskidziu. Wśród poszukiwanych są m.in. szczątki żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej.

IPN poprowadzi prace poszukiwawcze na Podbeskidziu

Co najmniej jedne prace poszukiwawcze przeprowadzi w tym roku IPN na Podbeskidziu – powiedział w czwartek PAP Adam Kondracki, główny specjalista w wieloosobowym stanowisku ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Katowicach.

Wśród poszukiwanych od dłuższego czasu przez Instytut są między innymi szczątki: Edwarda Bąka, Karola Bączka, Jana Dziedzica, Władysława Grenia, Emila Michnika i Stefana Wójcika, żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), którzy zostali skazani na śmierć i rozstrzelani przez komunistów 2 sierpnia 1946 roku.

Żołnierzy tych upamiętnia niewielki pomnik w lesie Kamieniec w Ogrodzonej na Śląsku Cieszyńskim, gdzie – według relacji świadków – mogli zostać pochowani. Badania IPN to wykluczyły.

NOW została założona w czerwcu 1945 r. Działała na terenie od Wadowic po Cieszyn. Na Śląsku Cieszyńskim dowodził nią Edward Bąk. Podlegało mu pięć obwodów. Organizacja NOW blisko współpracowała z oddziałem NSZ mjr. Henryka Flamego „Bartka”. Wiele osób związanych z NOW zostało zatrzymanych przez UB i stanęło przed sądem. Część z nich skazano na śmierć i rozstrzelano.

Warto przypomnieć, że powodzeniem zakończyły się ubiegłoroczne poszukiwania IPN. Rok temu na cmentarzu w Bielsku-Białej odnalezione zostały szczątki plut. Alojzego Talika ps. Orzeł i Eugeniusza Kani ps. Chytry, podkomendnych „Bartka”, którzy zostali straceni przez władze komunistyczne w bielskim więzieniu 17 grudnia 1946 roku.

Źródło: PAP