W tym roku został odnowiony krzyż papieski, powstało również palenisko z kamiennymi siedziskami na szczycie Średniego Grojca, a aktualnie trwa odnowienie oznakowania szlaków turystycznych w tym rejonie. Kolejną, jednocześnie największą, realizowaną w tym roku inwestycją jest droga dojazdowa do tego miejsca. Droga powstaje dzięki wsparciu, jakie miasto pozyskało z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.
- By nie zmniejszać retencji, a także by droga miała solidną konstrukcję, jej projektanci zdecydowali, że zostanie ona wykonana z płyt betonowych wielootworowych. W ramach prac przewidywane jest wyrównanie istniejącej nawierzchni, profilowanie i dogęszczanie podłoża - wyjaśnia na swoim profilu burmistrz Żywca Antoni Szlagor.
Wartość tego przedsięwzięcia to ponad 260 tysięcy złotych.
- Droga oraz inne inwestycje, które realizowane są w otoczeniu Grojca mają na celu zwiększenie jego atrakcyjności, jako miejsca przyjaznego dla turystów - przyznaje burmistrz. Mam nadzieję, że zachęci też właścicieli ziemi w okolicy do inwestowania w nią, i stwarzania w tamtej okolicy jak największej ilości miejsc przyjaznych dla turystów - dodaje.
Zdaniem Antoniego Szlagora - Grojec, podobnie jak Jezioro Żywieckie jest wielką szansą dla lokalnej turystyki. Ułatwienie dojazdu daje szansę na wiele ciekawych działalności, które mogą ich właścicielom w przyszłości przysporzyć kapitału, a otoczenie góry Grojec uczynić jednym z bardziej popularnych miejsc w Beskidach.