#SMACHALLENGE w Beskidach. W akcji wzięło udział wiele jednostek
Zasady SMA Challenge są bardzo proste. Uczestnicy akcji wykonują 10 powtórzeń jednego ze ćwiczeń (brzuszków, pompek, i przysiadów). a po ukończeniu nominują do tego samego wyzwania 3 inne osoby lub organizacje. Nominowani mają 3 dni by spełnić rzucone im wyzwanie. W przypadku zrealizowania zadania każda z organizacji wpłaca kwotę o równowartości 5 złotych od występującej na filmiku osoby, natomiast brak realizacji skutkuje wpłatą w wysokości 10 złotych. Filmik uwieczniający wykonanie zadania należy wrzucić na profil w mediach społecznościowych z hasztagiem #SMACHALLENGE , a w poście również oznaczyć kolejnych nominowanych.
Uwagę zwraca przede wszystkim fakt, że w naszym regionie w akcję zaangażowały się głównie dzieci i młodzież wchodzące w skład Młodzieżowych Grup Pożarniczych. Jak wygląda realizacja zadania, można zobaczyć na przykładzie małych strażaków z OSP w Lipowej.
W ostatnim czasie w akcji wzięło udział kilkadziesiąt jednostek z całego regionu. #SMACHALLENGE jest inspirowane przeprowadzoną w 2014 roku akcją Ice Bucket Challenge, które zdobyło popularność na całym świecie. Biorący w nim udział wylewali na siebie zimną wodę. Sama akcja miała służyć zwiększeniu świadomości na temat stwardnienia zanikowego bocznego. W ramach inicjatywy na całym świecie zebrano ponad 200 milionów dolarów.
Zbiórka dla rocznego Mikołaja
Akcja #SMACHALLENGE jest częścią większej zbiórki prowadzonej na rzecz rocznego Mikołaja z Wodzisławia Śląskiego. Chłopiec zmaga się z SMA typu 1, a jego rodzina zbierała środki na drogą terapię genową. Zbiórka zakończyła się sukcesem, a na koncie Mikołaja znalazła się suma opiewająca na przeszło 8,6 miliona złotych. Mimo to akcja #SMACHALLENGE jest ciągle kontynuowana, a do wyzwania przyłączają się kolejne jednostki.