wystawa planet w Sopotni Wielkiej

i

Autor: Stowarzyszenie Polaris OPP

"Misja po Układzie Słonecznym"-plenerowa wystawa gigantycznych planet w Sopotni Wielkiej

2020-09-28 16:42

Organizatorem nietypowej wystawy plenerowej planet pneumatycznych jest Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika. Będzie to pierwsza, pełna prezentacja tej koncepcji w Polsce, opracowanej przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP w 2019 roku. Niestety czas pandemii zablokował jej prezentację na wiosnę.

Wystawa w najbliższy weekend, 3-4 października również będzie realizowana jedynie w formie instalacji planet o rozmiarach od 3 do 5m. na otwartej przestrzeni, bez wchodzenia do ich wnętrz, ale za to z ich podświetleniem od środka. Mimo jednak tego, wydarzenie będzie spektakularne, gdyż nie tylko gigantyczne wręcz planety pojawią się na polach w centralnej części Sopotni Wielkiej, ale i wraz ze zmierzchem zostaną kolejno oświetlone począwszy od Słońca, a na Uranie kończąc. Ciekawostką będzie także moment, w którym wygaszone zostanie całe oświetlenie publiczne w miejscowości, a z pobliskiego wzgórza (punkt widokowy z drogą asfaltową), będzie można zobaczyć ww. kule planetarne na tle panoramy miejscowości.

Wydarzenie to rozpocznie się 3 października ok. godz. 20:00 i zakończy 4 października w nocy. W przypadku deszczowej pogody rozważamy przesunięcie ekspozycji o jeden dzień (niedziela), gdyż niestety planety nie mogą być wystawione na intensywne działanie wody/deszczu. Decyzje w tej kwestii podejmiemy najpewniej już w samą sobotę 3.10.2020 r. ok. godz. 13:00-14:00, znając już bardziej wiarygodne prognozy pogody-informują organizatorzy.

Ekspozycja planet w środku miejscowości jest pokłosiem dwóch, podejmowanych przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP działań:- popularyzacji zagadnienia ochrony ciemnego nieba www.ciemneniebo.pl i astronomii oraz pretendowania Sopotni Wielkiej do międzynarodowego tytułu Dark Sky Community, nadawanego przez International Dark-Sky Association www.darksky.org w USA (jako pierwsza miejscowość w Polsce oraz raptem 12 lokalizacja w Europie); w tym zakresie pomysł dofinansowany został ze środków Komisji Europejskiej w ramach EKS (Projekt Solidarnościowy), który prowadzi młodzież i społeczność lokalna Sopotni Wielkiej wraz ze stowarzyszeniem,- realizacji projektu "Misja po Układzie Słonecznym", dofinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.

Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy zgodzili się na bezpłatne udostępnienie terenów swoich działek, łąk i pól do rozłożenia planet pneumatycznych, podłączenie do prądu, a także osobiste zaangażowanie w rozłożenie ekspozycji. W działaniach weźmie udział blisko setka wolontariuszy na różnych etapach przygotowania wydarzenia. Dużą część kosztów przygotowań pokrywana jest z funduszu sołeckiego, na podstawie uchwały mieszkańców, co świadczy również o faktycznym zaangażowaniu społecznym w tą nietypową koncepcję.

Tak wygląda centrum Zielonej Góry nocą