Tradycja trwa od blisko trzydziestu lat

i

Autor: GOK Gilowice

Mimo pandemii - tradycja wciąż trwa. Niedługo w Gilowicach 28. już edycja konkursu na tradycyjną palmę wielkanocną

2021-03-21 11:14

Konkurs, by trwać - musiał zostać jednak dostosowany do obecnych wymogów - przyznaje Gabriela Kolonko - dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Gilowicach

- Ze względu na ostatnie decyzje i nowe wytyczne - choć mieliśmy w planach spotkania na warsztatach i wspólne tworzenie palm, musieliśmy jednak z nich zrezygnować, choć każdego roku podczas warsztatów prezentowaliśmy technikę i materiały z jakich powinna być wykonana tradycyjna gilowicka palma - przyznaje dyrektorka GOK-u.

Nic jednak straconego, warto też skorzystać z filmów instruktażowych, które powstały w ubiegłym roku i dostępne są między innymi na profilu facebookowym GOK-u.

- Gotowe palmy należy najlepiej już w sobotę dostarczyć w do kościoła w Gilowicach w godzinach 10-13 i od 14 do 16.30 - przypomina nasza rozmówczyni.

- Kościół zostanie otwarty i będziemy tam na państwa czekać, abyście mogli przynieść te palmy dzień wcześniej, jeszcze przed niedziela palmową - wyjaśnia. Jeszcze w niedzielę, na godzinę przed sumą - będziemy odbierać palmy - dodaje. Każda palma otrzyma swój numer, spiszemy też jej twórców - podsumowuje Gabriela Kolonko.

Uroczysta suma odprawiona zostanie w niedzielę palmową o godzinie 11-tej. Wszystkie dostarczone palmy zostaną ustawione wokół kościoła, a po Mszy Świętej jury oceni nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim zgodność ich wykonania z miejscową tradycją. - Podstawa, cała palma musi być wykonana ręcznie, bez użycia gotowych elementów. Ma być tradycyjnie - bibuła, drucik, do tego barwinek, jałowiec, bazie … wylicza nasza rozmówczyni i zaznacza, że w konkursie nie jest najważniejsza wysokość przystrojonego drzewka, ale precyzja wykonania i zgodność z tradycją. Ważne, by palma mogła zmieścić się w kościele i wziąć udział w najważniejszej części, czyli Mszy Świętej.

Po niej, jury oceni przyniesione palmy. Informacje, dyplomy i nagrody dla zwycięzców - zostaną przekazane na pierwszej tegorocznej majówce.

Organizatorami konkursu są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Gminny Ośrodek Kultury w Gilowicach, Parafia pw. Św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach, Gmina Gilowice oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu.

Konkurs tradycyjnych palm w Gilowicach - już za tydzień
Niespodziewany atak zimy w Polsce