Gmina Milówka

i

Autor: Gmina Milówka

Miliard złotych wsparcia dla gmin położonych na terenach górskich. Czy obiecane przez Rząd pieniądze powstrzymają przedsiębiorców przed otwarciem stoków po 17 stycznia?

2021-01-11 17:40

Właściciele stoków nie chcą dłużej czekać. Dziś w Wiśle przedstawiciele branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej z Beskidów zapowiedzieli, że nie będą przestrzegać obostrzeń i są gotowi wszyscy solidarnie otworzyć od 18 stycznia stoki dla narciarzy. Wcześniej kilkuset przedsiębiorców z branży zimowej z Podhala w ramach akcji "góralskie veto" po 17 stycznia zamierza otworzyć działalność bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia.

W odpowiedzi na te wydarzenia dziś minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedzieli rządowe wsparcie dla gmin położonych na terenach górskich. Na ten cel Rząd zamierza przeznaczyć 1 mld zł - poinformował na konferencji wicepremier Jarosław Gowin.

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych będzie mogło skorzystać ponad 200 gmin położonych na terenach górskich Będą to dwa instrumenty wsparcia: wynikające z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. W sumie program opiewa na 1 mld zł i ma ruszyć już w pierwszym kwartale 2021 roku.

Gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Następnie Prezes Rady Ministrów będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.Instrument I: Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.

Instrument II: Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80 proc. utraconych przez nią dochodów.

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finanowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:

• szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;

• placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;

• parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;

• skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;

• infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

W przypadku, gdyby wnioski gmin przekroczyły wartość 1 mld zł, wsparcie ulegnie proporcjonalnemu zmniejszeniu tak, aby zapewnić nieprzekroczenie tej kwoty-informuje serwis samorządowy PAP

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Dyskoteka w kościele w Warszawie. Karnawał w świątyni w czasie epidemii