Mieszkańcy Ustronia zablokują DW 941 w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej

i

Autor: Archiwum Mieszkańcy Ustronia zablokują DW 941 w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Ważny temat

Mieszkańcy Ustronia zablokują DW 941 w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Członkowie Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia zapowiadają, że wraz z mieszkańcami miasta zablokują drogę wojewódzką 941 w czasie Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 6 czerwca. Powód? Śmiertelny wypadek, do jakiego doszło w październiku 2022 roku.

Mieszkańcy zablokują DW 941? Wszystko w rękach marszałka województwa śląskiego

Stowarzyszenie Bezpieczna Obwodnica Ustronia jest już praktycznie o krok o podjęcia decyzji o zablokowaniu DW 941 na czas tygodnia Kultury Beskidzkiej. Pałeczka została przerzucona do zarządu województwa śląskiego oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Co jest powodem takiej decyzji? Wszystko zaczęło się 13 października kiedy na skrzyżowaniu DW 941 z ul. Akacjową w Ustroniu doszło do potrącenia 15-latka, który tydzień później zmarł w szpitalu w Katowicach. 

W styczniu tego roku doszło tam do potrącenia kolejnej osoby, tym razem 15-latki, która na szczęście przeżyła wypadek. Po tych zdarzeniach 3 marca na skrzyżowaniu został zablokowany wlot ulicy Akacjowej i zabudowano zatokę do kontroli ruchu na tym odcinku DW 941. Jednak według Stowarzyszenia Bezpieczna Obwodnica Ustronia te działania nie rozwiązują problemu. Domagają się oni, aby:

  • została utrzymana dwukierunkowa komunikacja na łączniku między ulicą Katowicką, a 3-go Maja, 
  • zainstalowano  na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ulicą Akacjową na DW 941 wzbudzanej sygnalizacji świetlnej pracującej w trybie “ALL RED”

Pod petycją, która była skierowana do władz województwa podpisało się około 800 osób, mieszkańców Ustronia. Obok wyżej wymienionych postulatów mieszkańcy domagali się również postawienia tam fotoradaru. Co więcej, odbyło się na początku czerwca również spotkanie m.in. z władzami Ustronia, policją i ZDW w Katowicach. W komunikacie dotyczącym spotkania podkreślono, że wprowadzone zmiany, tj. zamknięcie wlotu ul. Akacjowej i zatoczka do kontroli ruchu przyniosły efekt w postaci zmniejszenia przez kierowców prędkości. Na spotkaniu sugerowano, aby odblokować wjazd na Akacjową przy równoczesnym zablokowaniu wyjazdu z niej. Jednak ten postulat nie został wtedy wzięty pod uwagę. 

Co z Tygodniem Kultury Beskidzkiej? Będzie na niego trudno dotrzeć

Dopiero 30 czerwca zmieniono decyzję i odblokowano ulicę Akacjową (łącznik DW941 z ulicą 3 maja w Ustroniu), o co stowarzyszenie apelowało od lutego tego roku. - Przypominamy jednak, że od ubiegłego roku apelowaliśmy przede wszystkim o wykonanie wzbudzanej sygnalizacji świetlnej pracującej w trybie „all red” na przejściu dla pieszych, która poprawi bezpieczeństwo pieszych oraz wymusi na kierowcach ograniczenie prędkości, wpływając jednocześnie na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu DW941 z ulicą Akacjową - podkreślają społecznicy.

Dlatego też głównym celem stało się przede wszystkim ograniczenie prędkości w tym miejscu i założeniu instalacji świetlnej.

O tym, że mieszkańcy będą chcieli zablokować DW 941, mówiono nie raz, niemniej społecznicy wykazywali się cierpliwością w stosunku do władz wojewódzkich i ZDM w Katowicach. Na spotkaniu, które odbyło się w środę 5 lipca w OSP Ustroń-Polana, podjęto praktycznie decyzję o zablokowaniu drogi wojewódzkiej. Blokadę zapowiadają na czas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który odbędzie się w dniach 29 lipca - 6 sierpnia. Po spotkaniu wysłano ponownie pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach oraz do marszałka Jakuba Chełstowskiego. 

Rezygnacja z blokady drogi w czasie trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej możliwa jest jedynie po pisemnym zapewnieniu dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Pana Zbigniewa Tabora lub Pana Marszałka o podjęciu decyzji zgodnych z oczekiwaniami mieszkańców - przestrzegają społecznicy.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z najważniejszych wakacyjnych imprez w Beskidach, która odbywa się w kilku miejscowościach, m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Istebnej czy Jabłonkowie. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: https://www.eska.pl/slaskie/