Martwe ryby w Sole

i

Autor: SSR Żywiec

Martwa rzeka. Kolejne zanieczyszczenia rzeki Soły, a w niej całe mnóstwo śniętych ryb- efekt patroli Społecznej Straży Rybackiej z Żywca budzi grozę

2021-05-09 13:06

Podczas wielokrotnych patroli przeprowadzonych przez strażników SSR Powiatu Żywieckiego na odcinku górskim rzeki Soły, na której doszło po raz kolejny do zanieczyszczenia, odkryto śnięte ryby. Strażnicy ujawnili wzdłuż koryta rzeki, a głównie jego lewobrzeżnej części począwszy od Milówki, aż do Żywca, śnięte ryby różnych gatunków: pstrąg potokowy, śliż, kiełb, brzanka karpacka, strzebla potokowa. Warto dodać, iż niektóre z tych ryb objęte są ochroną gatunkową.

Wiele przypadków odnajdywania śniętych ryb zgłaszali strażnikom również ich koledzy wędkarze. Dokumentację zdjęciową odnalezionych martwych ryb przekazano do użytkownika rybackiego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wspomniane zanieczyszczenia zostały wprowadzone do naszych wód, po przeprowadzonym przez Okręg PZW Bielsko-Biała zarybieniu narybkiem dwuletnim pstrąga potokowego.

Nadszedł czas, aby osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy poniosły konsekwencje. Wydaje się zasadnym, aby sprawca, czy też sprawcy zostali obciążeni kwotami stanowiącymi przynajmniej częściowy zwrot kosztów nakładów poniesionych przez użytkownika rybackiego, celem uzupełniania unicestwionego rybostanu- domagają się strażnicy SSR Żywiec (galeria poniżej)

Do chwili obecnej nie ma jeszcze ostatecznych wyników badań próbek pobranych przez WIOŚ oraz ewentualnych szacunków skutków jakie poniosło środowisko wodne.

Po ewentualnym uzyskaniu informacji od instytucji zajmujących się tym problemem Straznicy  postarają  się o przekazanie tych danych kolegom wędkarzom.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Majowa śnieżyca w Warszawie