Leśniczówka w Lipniku przejdzie kompleksową modernizację

i

Autor: lipnik.org

Inwestycje

Leśniczówka w Lipniku przejdzie kompleksową modernizację. Co powstanie?

2024-02-20 11:43

Szykuje się rewitalizacja XIX wiecznej, zabytkowej leśniczówki w bielskiej dzielnicy Lipnik. Ma to być nowa atrakcja turystyczna w tym rejonie.

Będzie nowa atrakcja turystyczna w bielskiej dzielnicy Lipnik

Leśniczówka w bielskiej dzielnicy Lipnik, obok zrewitalizowanego amfiteatru, ma stanowić nowy kompleks turystyczno-rekreacyjny w Bielsku-Białej. Przebudowa już wkrótce. Najpierw, w połowie roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. 

Obiekt wybudowany został w połowie lat 80. XIX wieku w miejscu spalonego pałacyku Habsburgów, nazywanego domkiem myśliwskim - w stylu cottage, czyli wiejskiego dworku w typie budownictwa rekreacyjno-uzdrowiskowego opartego na wzorach alpejskich.

Przetarg w połowie roku, następnie przebudowa leśniczówki

Siedzibą Zarządu Lasów Komunalnych w Białej leśniczówka była do 1948 roku, następnie jej właścicielem zostało Nadleśnictwo Bielskiego. Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisana jest od sześciu lat. 

Przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy zabytkowej leśniczówki w Lipniku Nadleśnictwo Bielsko ogłosiło pod koniec 2022 roku, natomiast w maju 2023 r. złożyło wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i zagospodarowanie budynku na potrzeby muzealno-edukacyjne. W październiku 2023 r. Urząd Miasta wydał zgodę. 

Inwestycja ma kosztować ponad 7,4 mln zł.

Co jadano polskiej na wsi 100 lat temu? Quiz kulinarny

Pytanie 1 z 11
Jak często jadano mięso?