Pijany kierowca

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News

Na drodze

Konfiskata samochodu. Kierowca z Ustronia pierwszy w Polsce stracił auto za jazdę pod wpływem alkoholu

To najprawdopodobniej pierwszy przypadek w Polsce konfiskaty samochodu po jeździe pod wpływem alkoholu. 22-latek wsiadł za kierownicę i został złapany w Ustroniu półtorej godziny po wejściu w życie nowych przepisów. Policjanci byli bezwzględni.

22-latek stracił samochód w wyniku nowych przepisów. To pierwszy kierowca w Polsce 

O pierwszym kierowcy w Polsce, którzy odczuł efekty nowych przepisów, poinformowało Radio Biesko. W nocy z 13 na 14 marca, zaledwie półtorej godziny po wejściu w życie drakońskich regulacji, policjanci z Ustronia zatrzymali pijanego kierowcę.

22-latek usiadł za kierownicą Audi A3 z ponad 2 promilami alkoholu we krwi. Mundurowi odebrali mu prawo jazdy i samochód.

O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. 22-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, karą pozbawienia wolności do trzech lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu - relacjonował Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie w rozmowie z Radiem Bielsko.

Konfiskata samochodu za jazdę po pijaku. W Polsce weszły w życie nowe przepisy

Przypomnijmy. Od 14 marca 2024 roku w Polsce stracić samochód może każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Nie musi nawet spowodować żadnej kolizji. Wystarczy, że zostanie przyłapany w czasie rutynowej kontroli trzeźwości. Z samochodem mogą również pożegnać się kierowcy przy zawartości powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy, jeśli spowodują wypadek.

Po zbadaniu kierowcy alkomatem policjant musi wypisać decyzję o tymczasowym zatrzymaniu pojazdu na okres 7 dni. W tym czasie sąd wydaje wyrok o konfiskacie.

Nowe przepisy o konfiskacie samochodu mają zapobiec wypadkom pod wpływem alkoholu, bo rocznie aż 100 tys. kierowców łapanych jest na podwójnym gazie. Takie drakońskie kary są z powodzeniem stosowane w Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Litwie, Łotwie czy Słowacji.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Jak powinien się zachować kierowca autobusu, chcąc jechać drogą z pierwszeństwem przejazdu?
Prawo jazdy