Nowy skansen w Wiśle otwarty. Dla zwiedzających - od początku ferii zimowych

i

Autor: UM Wisła

Inwestycje

Wisła z nową atrakcją turystyczną. Na finiszu jest budowa skansenu

2023-12-12 10:04

Skansen w Wiśle, którego budowa właśnie się kończy, przybliży historię gospodarczą kurortu na tle dziejów Księstwa Cieszyńskiego. Pasjonatów odkrywania przeszłości miasta na pewno nie zabraknie. Otwarcie zostało zaplanowane na 20 grudnia tego roku.

Skansen w Wiśle już niebawem dla zwiedzających

Trwa budowa nowej atrakcji w Wiśle - skansenu. Prace są już finalizowane, więc jeszcze w tym roku będzie można go odwiedzać. Jak zapowiada burmistrz Tomasz Bujok, otwarcie odbędzie się 20 grudnia.

Skansen składa się z odbudowanej oficyny, która niegdyś była częścią kompleksu budynków należących do zameczku na Zadnim Groniu, rezydencji prezydenta RP, a także obiektu mieszkalno-gospodarczego. Oba obiekty pochodzą z początku XX wieku.

Fascynująca historia gospodarcza miasta w pigułce

W skansenie poznamy historię gospodarczą Wisły, począwszy od tworzenia lasu gospodarczego, przez jego wycinkę, transport i obróbkę drewna, po produkty końcowe, jak węgiel drzewny, który był później używany w hucie w pobliskim Trzyńcu na Zaolziu.

Budynki wraz z zagospodarowanym terenem zielonym zostaną udostępnione zwiedzającym, jako „habsburska osada gospodarcza". Ma to być element nowej trasy tematycznej, która połączy polsko-czeskie pogranicze. 

Prace przy odbudowie budynków, które znajdują się nieopodal zapory w Wiśle Czarnem, trwały rok. Firma z Czechowic-Dziedzic koło Bielska-Białej, która wygrała przetarg, otrzymała 10,5 mln zł, 7,5 mln zł samorząd pozyskał z UE.

Polacy je uwielbiają! Sprawdź, jak dobrze znasz się na sportach zimowych [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Ilu zawodników jednej drużyny może przebywać na lodzie podczas meczu hokeja?