Katastrofa budowlana przy ul. Celnej 4 w Bielsku-Białej

i

Autor: KM PSP w Bielsku-Białej/FB

Wypadki

Katastrofa budowlana w Bielsku-Białej. Zawaliła się ściana kamienicy z XVIII wieku

2023-12-20 12:44

Runęła ściana zabytkowej kamienicy przy ul. Celnej w Bielsku-Białej. Do wypadku doszło 20 grudnia w godzinach porannych. Kamienica była pustostanem zabezpieczonym przed dostępem ludzi.

W Bielsku-Białej runęła ściana zabytkowej kamienicy

W środę rano na starówce w Bielsku-Białej zawaliła się ściana kamienicy, pochodzącej z XVIII wieku. Znajdowała się przy ul. Celnej 4 od wewnętrznej strony podwórka.

Strażacy poinformowali, że budynek był niezamieszkały i zabezpieczony przed dostępem osób postronnych. Mimo to na miejsce została jednak wezwana specjalistyczna grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju, by sprawdzić, czy nikt nie znalazł się pod gruzami.

- Budynek został przeszukany. Nie stwierdzono osób poszkodowanych. Czekamy jeszcze na nadzór budowlany i powoli kończymy działania - informuje mł. bryg. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. 

Na miejscu pracuje kilkanaście zastępów straży pożarnej z Bielska-Białej i miast ościennych.

Wobec właściciela budynku wszczęto postępowania

Kamienica należy do prywatnego właściciela i od bardzo dawna jest w katastrofalnym stanie. Do podobnego osunięcia się w niej ściany doszło także w styczniu 2022 r. 

PINB w sprawie stanu kamienicy prowadził postępowania. Na właściciela nałożone były decyzje administracyjne nakazujące wyłączenie budynku z użytkowania i jego zabezpieczenie. Ten jednak nic z tym nie zrobił i PINB wszczął postępowanie egzekucyjne, nakładając grzywnę.

Nieoficjalnie - właściciel zamierzał w najbliższych tygodniach sprzedać obiekt.