W czwartek częściowe zaćmienie Słońca

i

Autor: pixabay

Już jutro na polskim niebie możemy oglądać częściowe zaćmienie Słońca. Częściowo przysłoni ją Księżyc

2021-06-09 16:01

Choć to zjawisko częściowe – warto spojrzeć w niebo, bo takie zaćmienie zdarza się dość rzadko – ostatnie można było obserwować 6 lat temu

- Aby bezpiecznie oglądać zjawisko trzeba zabezpieczyć oczy - wyjaśnia Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenia Polaris OPP z Sopotni Wielkiej. - Sprawdzą się dobrze znane domowe sposoby, takie jak przydymiona szybka, maska spawalnicza, albo też specjalny filtr mylarowy – tłumaczy pasjonat nieba.

- Zjawisko należy jednak do tych słabo widocznych gołym okiem, ponieważ jest ono zaledwie częściowe - dlatego do obserwacji najlepiej sprawdzi się teleskop -dodaje popularyzator astronomii. - Tu również trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Najbezpieczniej będzie wykorzystać metodę rzutowania obrazu z teleskopu na kartkę białego papieru. Wtedy zjawisko będzie dobrze widoczne i bezpieczne.

Ponieważ poluzowane ograniczenia pandemiczne na to pozwalają - obserwacje słoneczne będą prowadzone w czwartek w  plenerze tuż przy siedzibie Stowarzyszenia Polaris. Gdyby ktoś chciał dołączyć - warto jednak jak najszybciej skontaktować się z jego członkami.

Niebo profesjonalnym sprzętem podglądać można także w Żywcu. Szkolne Koło Astronomiczne “LOŻA” w żywieckim Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika przeprowadzi obserwacje częściowego zaćmienia na szkolnym boisku. Będzie to również okazja do zobaczenia z bliska modelu pneumatycznego Słońca o rozmiarach blisko 7 metrów... takiego zjawiska nie da się przeoczyć.

Spójrz w niebo - mówi Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenia Polaris OPP
Ich drewniane muszki będą latać po całym świecie