Jest co oglądać. Akwarium biotopowe w Centrum Bioróżnorodności w Wieprzu już odsłonięte

2022-08-21 12:03

Choć część Święta Soły udało się przeprowadzić, część artystyczną wydarzenia - ze względu na aurę - organizatorzy postanowili przenieść na wrzesień

- W zasadzie powinniśmy się cieszyć, bo jest bardzo sucho i ten deszcz jest bardzo potrzebny - wyjaśnia z uśmiechem Agnieszka Biegun - dyrektorka Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. - Jednak taka ulewa, jak dziś uniemożliwiła nam świętowanie pełną parą - dodaje. - Będzie kolejna okazja do wspólnego świętowania, a tym czasem zachęcamy do odwiedzenia nas i oglądania tego jedynego na Żywiecczyźnie akwarium biotopowego - dodaje z uśmiechem. - Jesteśmy od poniedziałku do piątku 8.00-16.00 - można swobodnie zobaczyć akwarium, natomiast od września fachowcy z Polskiego Związku Wędkarskiego będą prowadzić warsztaty i odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące Soły - zapowiada Agnieszka Biegun.

- Dzisiaj podsumowaliśmy zakończenie pierwszego etapu dwóch projektów „Wełna 100%” i „Akwarium biotopowe”. Odsłoniliśmy sporych rozmiarów akwarium, które - mamy nadzieję będzie służyć edukacji dzieci i młodzieży, aby zainteresowali się naszą rzeką i tym, co dzieje się w naszych potokach, rzekach, które płyną przecież obok naszych domów - przyznaje Agnieszka Zemczak-Karkoszka z Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu. - Kolejny z projektów, który trwa nadal dotyczy wełny - jej pozyskiwania, jej tradycyjnej obróbki i wykorzystania - i tu również zapraszamy na kolejne działania Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz, kwituje.Oba projekty realizowane zostały przy współpracy centrum z firmą Żywiec Zdrój w ramach grantu Lokalnych Inicjatyw Społecznych.

- Szczerze mówiąc, nie byłem jeszcze w oceanarium, i muszę przyznać, że to akwarium robi spore wrażenie. Wiem, że jest ono tak skonstruowane, by oddać to, co dzieje się naturalnie w Sole - komentuje w rozmowie z nami Bartek, który mieszka w okolicy. - Oczywiście, bywam nad rzeką, ale tu mogę dokładnie wszystko obejrzeć, będę tu zaglądał - zapewnia. Na pomysł stworzenia olbrzymiego, 600-litrowego akwarium ukazującego naturalne koryto Soły wpadł Piotr Kliś wiceprezes Koła PZW Zabłocie. - W odmętach rzeki - nie zawsze dokładnie widać, co dzieje się na jej dnie, a dzieje się bardzo wiele - zapewnia. - a tu mamy wszystko na wyciągnięcie ręki - owady, pstrągi… Warto jeszcze wyjaśnić, że akwarium biotopowe to ukazanie konkretnego wycinka rzeki -a my właśnie odtworzyliśmy to, co mamy po sąsiedzku w Sole - za płotem - podsumowuje nasz rozmówca.

Można już podglądać rzekę - w Centrum Bioróżnorodności w Wieprzu odłonięto akwarium biotopowe
Trzciny i bagno. Jezioro Słoneczne znika w oczach!