Zarobki w Bielsku-Białej. Średnie wynagrodzenie mniejsze niż w skali ogólnopolskiej
Zacznijmy od tego co najciekawsze. Według autorów zestawienia statystyczny mieszkaniec Bielska-Białej zarabia 5790 złotych (dane te pochodzą z opublikowanych w 2022 roku opracowań Głównego Urzędu Statystycznego). Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie w Stolicy Podbeskidzia jest niższe, niż ogólnopolskie, które oszacowano na 6001 złotych. Bielszczanie zarabiają również mniej niż mieszkańcy największych południowych miast - powołując się na dane GUS, specjaliści z Grafton Recruitment wskazali, że uśrednione wypłaty we Wrocławiu wynoszą 6684 złotych, Katowicach 6925 złotych, a Krakowie - 7203 złotych.
Wyraźne niższe wypłaty mieszkańcom Bielska-Białej mają za to rekompensować ceny mieszkań. Według autorów zestawienia, wartość mieszkań na portalach ofertowych oscylują w granicy 7300-7600 za metr kwadratowy. Są więc znacznie tańsze niż mieszkania w największych miastach południowej części kraju. Uwagę zwraca również ich stosunkowa duża dostępność - według wyniku raportu 10,6% mieszkań znajdujących się na terenie miasta jest obecnie niezamieszkanych.
Raport dostarcza też informacji na temat danych demograficznych. Według autorów zestawienia miasto zamieszkuje 169 089 tysięcy ludzi. Najwięcej, bo 33 proc. mieszkańców miasta ma wykształcenie średnie i policealne. Drugą najliczniejszą grupę stanowią osoby z wykształceniem wyższym - 26,6 proc. bielszczan (średnia dla woj. śląskiego to 21,4 proc., a kraju 23,2 proc.)
Jak już jesteśmy przy wykształceniu. W Bielsku-Białej działa 6 uczelni wyższych, do których w roku akademickim 2021/2022 uczęszczało 6288 studentów, a 1733 pomyślnie zakończyło edukację. Do najpopularniejszych kierunków należą informatyka, zarządzanie, pedagogika, filologia i pielęgniarstwo.
Bielsko-Biała miastem dla inwestorów?
Autorzy zestawienia dowodzą również, że Bielsko-Biała jest miejscem przyjaznym inwestorom i nowym biznesom. Dowodzi temu liczba działających w mieście podmiotów gospodarczych. Jest ich blisko 28 tysięcy, co daje 165,4 firmy na tysiąc mieszkańców (o prawie 50 proc. więcej niż w województwie śląskim). Nowych przedsiębiorców ma przyciągać również duża liczba nieruchomości dedykowanych dla prowadzenia biznesu. Według raportu, powierzchnia biurowa w mieście wynosi obecnie 57 100 m2, a buduje się kolejnych 5 000 m2. Ciekawostką jest również fakt, że na terenie miasta i powiatu bielskiego mieszka 436 milionerów.
W raporcie podkreślono również, że Bielsko-Biała jest centralnym punktem całego regionu, a pracy w w nim wielokrotnie szukają mieszkańcy sąsiednich powiatów - żywieckiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego oraz wadowickiego. Cały ten teren określa w raporcie określono mianem Obszaru Potencjału Ludzkiego, a według wskazań autorów zestawienia zamieszkuje w nim 549 818 osób w wieku produkcyjnym, co zapewnia firmom duże możliwości w kontekście znalezienia nowych pracowników.
Bielsko-Biała miastem przyjaznym do życia
Ostatnia część dokumentu zwraca uwagę na kwestię bezpośrednio związane z jakością życia w mieście. W raporcie zaprezentowano ofertę kulturalną oraz sportowo-rekreacyjną miasta, a także podkreślono bliskość gór i wynikający z tego potencjał turystyczno-rekreacyjny. Bielsko-Biała zostało również określone miastem "kompaktowym".
Potocznie miasto kompaktowe, zwane inaczej 15-minutowym, to miasto, gdzie po prostu dobrze się mieszka w czystym, a zwłaszcza ekologicznym otoczeniu. Przykładem takiego miasta jest Bielsko-Biała. Z wielkomiejskich ośrodków do stolicy Podbeskidzia coraz chętniej przeprowadzają się młode rodziny, które dostrzegają, iż Bielsko-Biała jest miastem, które pozwala również na wdrożenie filozofii slow life
- czytamy w raporcie. Jeżeli jesteście zainteresowani jego pełną treścią, znajdziecie ją tutaj