Indeks Bic Maca w Polsce. Burgerowa inflacja w naszym kraju gna na złamanie karku

i

Autor: Pixabay

Indeks Big Maca w Polsce. Burgerowa inflacja w naszym kraju gna na złamanie karku

2023-02-10 15:37

Każdy miłośnik McDonald's doskonale zdaje sobie sprawę, że jego ulubione dania znacznie zdrożały w stosunku do zeszłego roku. Używany na całym świecie Indeks Big Maca pokazuje jednak zatrważające statystyki - w Polsce można mówić o szalejącej burgerowej inflacji, a cena jednego z najpopularniejszych burgerów wzrosła aż o 26%. Poznajmy bliżej wskaźnik Big Maca i przyjrzyjmy się danym, które prezentuje.

Ile kosztuje Big Mac w 2023 roku?

Dawno minęły już czasy, gdy mając przysłowiową "dychę" można było najeść się do syta w restauracjach McDonald's. Fast Food, podobnie jak inne restauracje, znacznie podniosły cenę serwowanego jedzenia. Widać to na przykładzie kultowego Big Maca. Popularny burger w wersji podstawowej, bez żadnych rabatów, kosztuje obecnie 19,70 złotych. Dodajmy, że mowa tu tylko o samej kanapce. Jeżeli będziemy chcieli zamówić zestaw, w skład którego wchodzą też frytki i napój, zapłacimy 28,20 złotych. Jak ma się to do zeszłorocznych cen?

Indeks Big Maca - Polska. Cena burgera na przestrzeni lat

Według wyliczeń zaprezentowanych na łamach brytyjskiego tygodnik „The Economist”., co pokazuje Indeks Big Maca, średnia cena Big Maca w Polsce w 2022 roku oscylowała w granicach 14,08 złotych. Oznacza to wzrost o ponad 5 złotych, co daje 26% podwyżki. Mamy więc do czynienia z galopującą "inflacją burgerową". I jasne, posiłki w McDonald's podrożały na całym świecie, niewiele jest jednak miejsc, w których różnica jest aż tak znacząca. Dla porównania, cena Big Maca w USA w ostatnich 12 miesiącach wzrosła o nieco ponad 6% - z 6,04 na 6,39 dolara. Średnia podwyżka w krajach strefy euro wyniosła 9,95%. W porównaniu do Polski - przepaść

Podrożał nie tylko Big Mac

O podwyżkach w McDonald's zrobiło się głośno pod koniec listopada ubiegłego roku, gdy do oferty sieci zawitała legendarna sezonowa kanapka - Burger Drwala. Pierwszym, co rzuciło się w oczy internautom była różnica cen względem minionego sezonu. - w zależności od wybranego wariantu i tego, czy decydowaliśmy się wyłącznie na kanapkę, czy też zamawialiśmy cały zestaw, danie było droższe od od 7 do 9 złotych. Podstawowa wersja burgera (mówimy tu o samej kanapce) kosztuje w tym sezonie 24,90. Rok temu wynosiła ona 17,90. Różnica widoczna jest gołym okiem.

Pod koniec listopada 2022 roku mieliśmy odwiedzić słynny, ubrany we włóczkę McDonald's w Ustroniu. I choć klienci lokalu zachwycali się przygotowaną aranżacją i doceniali smak kanapki, nie dało się też zignorować narzekań na drożyznę.

Indeks Big Maca. Takie są ceny Big Maca na świecie

McDonald's jest globalną i znaną na całym świecie marką. Jej ogólna rozpoznawalność sprawiła, że doczekała się ona nawet własnego wskaźnika ekonomicznego. Od 1986 roku brytyjski tygodnik „The Economist” publikuje Indeks Big Maca. Funkcjonuje on jako parytet siły nabywczej. Mówiąc prościej, jest to kurs walutowy wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów w różnych krajach i tym samym czasie. W tym wypadku za wskaźnik służy tytułowy burger - Big Mac.

Analiza raportu dostarcza kilku ciekawych informacji. Pozwala ona między innymi określić, w jakim kraju w danym momencie Big Mac jest najdroższy. Czołówka tego zestawienia wygląda następująco.

  1. Szwajcaria - 7,28 dolara
  2. Urugwaj - 6,84 dolara
  3. Norwegia - 6,59 dolara
  4. Szwecja - 5,61 dolara
  5. Dania - 5,41 dolara

Na drugim biegunie znajduje się Egipt, gdzie uśredniona cena Big Maca wynosi 1,84 dolara. Nieco drożej jest w Indonezji (2,35 dolara) i Tajwanie (2,47 dolara).